Dikiz Ayna Sökümü ve Katlama Motoru Tamiri

bugatti78

Moderator
Arkadaslar merhaba. Sonunda role geldi ve bugun montajini yaptim. Alper hocamin dedigi gibi sorun roledenmis simdi massallah diyelim sikir sikir calisiyor. Arabayi ilk aldigimda ayna calismiyor diye cok uzulmustum heleki servis 2400tl isteyince daha da cok uzulmustum. Ama forum sayesinde 25tl ye problem cozuldu. Tesekkurler ssangyong ailesi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alper

Moderator
Arkadaslar merhaba. Sonunda role geldi ve bugun montajini yaptim. Alper hocamin dedigi gibi sorun roledenmis simdi massallah diyelim sikir sikir calisiyor. Arabayi ilk aldigimda ayna calismiyor diye cok uzulmustum heleki servis 2400tl isteyince daha da cok uzulmustum. Ama forum sayesinde 25tl ye problem cozuldu. Tesekkurler ssangyong ailesi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hadi gözünaydın hocam güle güle kullan keyfine göre aç kapa. :)
Yukarı aşağı sağ sol motoru da bozulursa o kadar basit ki aklınızda bulunsun. 3vida tutuyor içinde 2 tane oyuncak motoru var. Katlama tamirinden daha basit yani.

Arkadaşlar merhaba. Benim de sol aynam kapanıp açılmıyordu. Kapat düğmesine basınca tık tık tık ses yapıyor ama çalışmıyordu.Söktüm, benim de bu dişlim kırılmış. Kendimce yapıştırıp geri topladım. Aynayı geri monte ettim. Şu an tık tık tık ses ve motor dönme sesi de gitti. Sadece elektronik devreden bir çıt sesi geliyor ama motor döönmüyor. Acaba montajı düzgün mü yapamadım. Sorun ne olabilir. Sağ-sol yukarı-aşağı çalışıyor ama kapanıp açılmıyor. Aynayı tekrar söktüğümde yapıştırdığım dişlinin yeniden kırıldığını gördüm. Demek ki motor dönüyor da o yüzden mi dişli tekrar kırıldı. Belki kırık büyüdüğü için o tık tık sesi çıkartmıyor olabilir mi. Yardımlarınız için teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba. Benim de sol aynam kapanıp açılmıyordu. Kapat düğmesine basınca tık tık tık ses yapıyor ama çalışmıyordu.Söktüm, benim de bu dişlim kırılmış. Kendimce yapıştırıp geri topladım. Aynayı geri monte ettim. Şu an tık tık tık ses ve motor dönme sesi de gitti. Sadece elektronik devreden bir çıt sesi geliyor ama motor döönmüyor. Acaba montajı düzgün mü yapamadım. Sorun ne olabilir. Sağ-sol yukarı-aşağı çalışıyor ama kapanıp açılmıyor. Aynayı tekrar söktüğümde yapıştırdığım dişlinin yeniden kırıldığını gördüm. Demek ki motor dönüyor da o yüzden mi dişli tekrar kırıldı. Belki kırık büyüdüğü için o tık tık sesi çıkartmıyor olabilir mi. Yardımlarınız için teşekkürler.
Motor sökülüyken bi çalıştırın çalışıp çalışmadıgını kontrol edin dişli yapıştırmak biraz zor bence elektronikcilerden belki bulabilirsiniz internette bi araştırın derim

evgo

Moderator
Ayna söküm tarifi icin alpere teşekkürler bir ara sökemiyordum tekmek atacak hale gelmistim :)

Önemli bir nokta var arkadaşlar dişlilere ulaşmak icin motor kutusunu sökerken motoru devre ile birlikte cikarin ayri ayri cikartirsaniz motoru devredeki pinlere oturtmaniz zor ola bilir

buda sonuç test videosu

Son düzenleme:

evgo

Moderator
bu arada önemli bir not aynanızı sökmeden önce sağ taraftaki sgorta kutusundan roleleri cıkarıp motor kısmındaki silicek motoru röleleri ile değiştirerek test yapın çalışırsa yeni röle alana kadar yerlerini değiştirin yada yenisini almayın :) ayna fazla akım çektiği için röleler zamanla yetersiz kalıyor silicek motorları ayna kadar fazla Akım çekmiyor sorunsuz çalışır :)

Zamanında ben de yaşamıştım bu sıkıntıyı ve dişliyi bulmak aşırı derecede sıkıntılı bir süreç. İzmirde gezmediğim elektronikçi kalmamıştı bu dişliyle alakalı ama nafile,
https://urun.n11.com/periyodik-bakim/kia-hyundai-icin-yan-ayna-katlama-motor-tamir-dislisi-30-dis-P329281434

şu adresten bulup almıştım ben, o zamanlar fiyatı daha makuldü tabi. Eğer 3 boyutlu yazıcısı olan bir tanıdığınız varsa kendinize yaptırabilirsiniz bunu ve daha avantajlı olabilir.

Ayrıca bu dişliyi yapıştırmak çok da faydalı olmuyor zira motor çalışmaya başladığı anda ya dağılıyor ya da orijinal halinde olmadığı için atlama yapmaya başlıyor aktarım dişlisinde.

Bu işlemleri geçen sene bende yapmıştım. Bu kyron katlama aynalarında kronik dişli çatlaması. Bu dişli yerine plastik muadil dişli takınca oda olmuyor kısa ömürlü oluyor. Bu dişlinin tam muadilini buldum ve değiştirdim. Yanılmıyorsam captiva ve i30 aynasındaki dişliydi tümüyle metal işlemişler adamlar çok başarılı ve kesin çözüm.

Dişliyi tamir ettim kırığı yapıştırım ve taktım çalıştı artık kulaklarını kapatabiliyor.😂montajını şiödi yaptım test ok.arkadaşlar herkese teşekkür ederim iyi forumlarIMG_20200514_003759.jpg