Direksiyon mili tıkırtı - gıcırtı

ali

Moderator
Merhaba arkadaşlar.
Aracımda direksiyonla ilgili hiç hoşuma gitmeyen , küçük ama insanı araçtan soğutan 2 problemim vardı.
Birincisi park manevrası esnasında direksiyonu sağdan sola, soldan sağa çevirirken gelen gıcırtı veya kauçuk sürtmesi benzeri bir ses.
Diğeride arnavut kaldırımı tarzı yüzeyi bozuk yollarda kolondan gelen tıkırtı sesi. Bu sorunların çözümünü aşağıda paylaşıyorum.

Direksiyon kolonunda fren pedalının arkasında erkek(üstteki oluklu mil) / dişi (alttaki siyah boru) geçmeli bir bölüm var. Tıkırtı zamanla arada boşluk oluşmasından kaynaklanıyor.
Çözümü ise çok basit. Resimde görülen yere uygun boyutta bir hortum kelepçesi sıkıyoruz, boşluk bu sayede bir miktar azalıyor ve seste kesiliyor. Aynı zamanda
siyah milin dış kısmına kuyunun dibine doğru biraz motor yağı damlattım gıcırtı sesi de kesildi. Sanırım körükle mil arasındaki sürtünme sesi gıcırtı yapıyordu.
Hepinize kazasız sorunsuz sürüşler dilerim.

ali

Moderator
Kerem bey ben zaten Tivoli için değil Korando Sports için yazdım. Kyron , Actyon, Actyon Sports , Rexton için de geçerli yazdıklarım.
Avatar resmimde Tivoli var sanırım ondan dolayı karışmış.Ayrıca direksiyon kolonunda gresörlük yok . Mili sökmeden
bahsettiğim yere gres basamazsınız. Mafsallara ancak elinizle dıştan gres sürebilirsiniz ancak ses ordan gelmiyor zaten.
Resmi dikkatle incelerseniz sorun iç mil ile dış mil arasında zamanla boşluk oluşmasından kaynaklanıyor.

ali

Moderator
Evet Kerem bey , mavi okla gösterdiğiniz halkanın üzerinden kelepçe ile sıktırmak işe yarıyor , mil boşluğunu biraz olsun alıyor.
Mavi yuvarlak ile işaretlediniz yerden gres basamazsınız , cıvata başı o , yukardan gelen mili sıkımak için.
Dediğim gibi elinize gres alıp dıştan uygulayabilirsiniz, maalesef gresörlük yok kolonda.