Kupa Yükseltme 5 cm Yapım Aşamaları

5 cm kupadan yükseltmeye karar verdiğimde ustaların en fazla 3-4 cm yükseltilebileceğinde ısrar etmesi ve ülkemizde de yapan kişileri bulamamam şevkimi biraz kırdı doğrusu. Rus forumlarında dolaşırken yapan ve adım adım anlatan kişileri görüp kolları sıvadım.

Kullanılan Ekipman ve Maliyet
Kestamitten 12 adet 5cm takoz: 125 TL
Orjinalinden 5cm daha uzun civatalar: 100 TL
6 tane metrik10 1,25 dişli 170mm
2 tane metrik12 1,25 dişli 160mm
4 tane metrik12 1,25 dişli 110mm
İki adet kriko, kriko üstüne tahta takoz ve krikonun altını beslemek için düzgün taş (ben teletuvar taşı kullandım)

Ekli dosyayı görüntüle 4425

Önce kabinin sağ tarafının civatalarını söktüm. Kabin ve arka kasa ayrı. Kabinde sağda ve solda 4 olmak üzere toplam 8 civata var. Bu civataların önden arkaya doğru 3 tanesi metrik10 1,25 dişli 120mm olanlar. Arka çamurluğun önündeki civata ise metrik12 1,25 dişli 110mm olandır.
Ön tamponun radyatör altında 2 tane civatasını da yükseltmeden önce sökmek gerekiyor. Ben bu noktada biraz şok oldum. Sökmek için baktığımda yetkili evet yetkili ssangyong servisinin benim civatalarımı çıkartıp boyama işlemlerinden sonra tamponu radyatörün alt saçağına vidaladıklarını görüp emeği geçen herkesin alayına sövdüm.

Ekli dosyayı görüntüle 4426
Sonra 2 kriko ile sağ tarafı kaldırıp takozları koydum ve kabini indirip yeni uzun civataları yerleştirdim.

Ekli dosyayı görüntüle 4427

Aynı işlemi sol tarafa da uyguladım ve daha sonra kasanın civatalarını söktüm. Kasayı da önce sağdan sonra soldan krikolayıp takozları yerleştirdim. Civataları takıp uzaktan aracı seyrettim biraz.
Kupa yükselirken motor ve radyatör şase üzerinde kaldığından üst radyatör bağlantısı boşta kalıyor. Bu boşluğa da 32lik pimaş boru geçirip sağlamlaştırdım.

Ekli dosyayı görüntüle 4428
Son olarak vites topuzunu içerideki konsolu söküp serbest bırakıyoruz ve aracın altından bağlantı yeri olan 2 adet civatanın içine somun koyuyoruz. Bu şekilde vites kolunun alt bağlantısını aşağıya alarak vites geçişlerinin daha kolay olmasını sağlıyoruz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:
- Motor kapağının sökülmesi - Ön tamponun radyatör altındaki civataların sökülmesi - İş güvenliği

Ve böylece aracı Yay ve Amortisörden 5cm, Kupadan 5cm Lastiklerden 4 cm olmak üzere toplamda 14 cm yükseltmiş oldum.

Yay ve Amortisörden Yükseltme Konum: http://www.ssangyongteam.com/konu/4134-kara-mamba-yukseliyor.html

Ekli dosyayı görüntüle 4429

Son düzenleme:
Herkese çok teşekkürler.

Ek bilgi olarak; ben plastik motor kapağını aracı aldığımdan beri neredeyse takmıyorum motor daha rahat soğusun diye. Sün aklıma geldi denemek için takmaya çalıştım ama kupa yükselip motor aşağıda kalınca işler değişmiş. 2 köşesinden 1er cm kesmek gerekecek sanırım kapağı oturtmak için bunu da belirtmiş olayım :)

hayırlı olsun..biraz daha yükseltmek istermisin :)
yayla beraber get te kullanabilirsin..böylece 5 cm olan yükseltmeyi 10 a çıkarırsın..önlere 35mm arkaya 50mm get ekle...benim pikapta bu şekilde yay + getle 8cm civarı yükseltme vardı... getle yapılan yükseltmede boşta kalan ön tekerin açısını çok bozmamak adına en fazla 35 mm get kullanmak lazım.. daha üstünü denemediğim için sorun çıkarırmı bilmem.. tabi eğer amortisör boyları değişmediyse..

Muharrem hocam efsane olmuş maliyet yok denebilecek kadar az, sorum demişsin iz ya vites topuzunu civatalarinı sokup serbest bırakıyoruz diye otomatik viteslerde ne yapıyoruz?

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hayırlı olsun..biraz daha yükseltmek istermisin :)
yayla beraber get te kullanabilirsin..böylece 5 cm olan yükseltmeyi 10 a çıkarırsın..önlere 35mm arkaya 50mm get ekle...benim pikapta bu şekilde yay + getle 8cm civarı yükseltme vardı... getle yapılan yükseltmede boşta kalan ön tekerin açısını çok bozmamak adına en fazla 35 mm get kullanmak lazım.. daha üstünü denemediğim için sorun çıkarırmı bilmem.. tabi eğer amortisör boyları değişmediyse..
Get ile 50mm problem olmuyor eğerki jantlarda spencer veya flansh var ise.

Araç muhteşem olmuş. Anlatım da tam kıvamında olmuş. :)

Kupa yükseltmeden sonra girdiğiniz araç muayenesinde sıkıntı yarattı mı acaba?

Şuana kadar size bir sıkıntı yarattı mı acaba?

Benim aracım otomatik. Ben de daha büyük lastik takabilmek adına yalnızca kupadan 4cm yükseltme düşünüyorum. Hem sürüş konforundan da ödün vermemiş olacağım bu sayede. Süspansiyon geti sürüş konforunu düşürüyor sanırım.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muharrem abi ile Grand Musso testinde tanışmıştık ve bu kara Mambayı o gün kullanmıştım. Adeta tank tank [emoji4] standart araçlarımızın kesinlikle bilinçli bir şekilde yükseltmeye ihtiyacı var.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer bey sorunuzu kaçırmışım kusura bakmayın. Otomatiklerde 3cm üstü kupa yükseltme önerilmiyor. 3cm yükseltme yapınca herhangi bir işleme gerek kalmıyor vites bölgesinde.

Öncelikle aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın.
Muayene de problem olmadı hatta lastiklerim de standarttan 8cm daha büyük çapta onlarda da sıkıntı çıkmadı muayenede.
Kupa yükseltmede de herhangi bir problem yaşamadım çok şükür.
Otomatik araçlarda kupadan yükseltmeyi 3cm üstüne önermemişler Rus forumlarında.
Süspansiyon geti yayların çalışma alanını kısıtlayıp sertleştiryor. Bu da konforu etkiliyor sanırım. Ben deneyimlemedim bilgili arkadaşlar görürlerse yazacaklardır.

Öncelikle aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın.
Muayene de problem olmadı hatta lastiklerim de standarttan 8cm daha büyük çapta onlarda da sıkıntı çıkmadı muayenede.
Kupa yükseltmede de herhangi bir problem yaşamadım çok şükür.
Otomatik araçlarda kupadan yükseltmeyi 3cm üstüne önermemişler Rus forumlarında.
Süspansiyon geti yayların çalışma alanını kısıtlayıp sertleştiryor. Bu da konforu etkiliyor sanırım. Ben deneyimlemedim bilgili arkadaşlar görürlerse yazacaklardır.
Cevabınız için teşekkürler.

Ben de bu konuda araştırmalar yaptım. Bayramdan sonra ilk iş bu işlere girişeceğim.
Yaptığım araştırmada şunu gördüm. Araçlara yapılabilecek en güvenli yükseltme sıralaması şu şekilde:
Kupa geti ile
Yay geti ile
Yay+Amortisör ile

Tabii ki bunların kombinasyonlarını kullanmak yine yay+ amortisör kullanmaktan daha güvenli ve ucuz. Mesela;
4 inç yükseltmeyi yay+amortisör ile yapmaktansa
2 inç yay+amortisör ile 2 inç get yükseltmesi hem maliyet olarak daha uygun olacaktır.

Güvenlik olarak kastettiğim şu:
Ağırlık dağıtımı genel olarak araçlarda; %10 tekerlek ve süspansiyon sistemi, %70 şasi+motor+şanzıman, %20 gövde olarak dağılmıştır.
Bu şartlarda yay+amortisör ile yapılacak yükseltmede aracın ağırlığının %90'ı yükseltilmiş olacaktır.
Kupa geti ile yapılan yükseltmede aracın ağırlığının %20'si yükseltilmiş olacaktır.
Daha az ağırlık yer değiştirmesi yol tutuşuna pozitif katkı olarak dönecektir.

Bu araştırmalardan sonra ilk olarak kupa yükseltmesi ve lastik büyütme ile başlamaya karar verdim. Aracın konforu aynı kalacak ve araç yol tutuşu eskisinden pek farklı olmayacak.
İleride kaşıntı olursa da yay geti ile devam edebilirim. (Kesin olur :mshareketliifade332 )
Uzun yazdığımın farkındayım fakat umarım bu konuyu düşünenlere yardımcı olur.

Tek sorum şu olacak: Otomatik aracıma 5cm kupa geti ile yükseltme düşünüyorum. Bunu başarmak için ekstra hangi malzemeye ihtiyacım olacaktır?
Vites kolunu inceledim. Aşağı yukarı 3cm payı var araç içinde. Vites kolunu nasıl uzatabilirim?
Aracın kupa geti ile yükseltmesini başaran arkadaşlar yardım ederse aracı krikoya almadan gerekli malzemeleri hazırlamak istiyorum.