Musso Grand Demirtozu Temizliği

Bugüne kadar hiç bilmediğim, daha önce beyaz araç kullanmadığım için bir gün gözüme takılan paslı noktalar sonrası öğrendim demirtozlarını :cautious:. Özellikle kaputta paslı noktalar ve bunoktalardan yayılan sarı/turuncu akmalar ile kendini belli ediyor. Aracın normal köpüklü temizliği ile kesinlikle çıkmıyor ve bekledikçe de daha kalıcı oluyor.

Bol bol temizlik araştırması sonucu demirtozlarının fabrika çıkışı nakli sırasında özellikle demiryolu veya karayolundan gelen araçlarda bolca olduğunu ve zamanla yolda seyahat ederken öndeki araçların fren disklerinin (dökme demir) balata ile teması ile havaya toz saçması ile yayıldığını gördüm. Zaten en çok kaputta yer alması bu yüzden.

Demirtozu için spreyler mevcut. Iron Out, Red Storm, Magma, Dragons Breath gibi model isimleri var. Ben şampuanını da kullandığım ve içinde limon kokusu olduğu için Auto glymm Magma aldım. 500ml şişe şuanda 100 TL civarı. Tek temizlikte jantlar hariç 400ml gidiyor maalesef. Fiyatı daha uyguna Divortex Red Storm var. Tahminimce aynı işi görecektir. Ben kokulardan çok rahatsız olduğum için diğer modelleri seçmedim çünlü bu temizleyicilerin çok ağır kokusu var deniyor. Magma limon içerse bile o bile belli bir ağır kokusu var.

Basınçlı ve köpüklü temizlik sonrası demirtozu spreyini tüm araca sıktım ve 8-10dk sonra durum şu şekilde:

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Bu spreyler saydam. Sadece demirtozu olursa mor renge dönüşüyorlar. Temiz ve demir tozu çok az olan normal bir araçta 10-20 tane falan mor akıntı görülüyor videolara bakınca. Benim araçta resimdeki gibi binlerce vardı :rolleyes:

Sprey sıktıktan sonra 10 dk bekleyip önce peluş dedikleri makarna gibi olan mikrofiber sünger ile iyice araca elle silip yaydım. Daha sonra duruladım, sonra bir tur 2 kova metodu ile normal araba şampuanı ile aracı yıkayıp , basınçlı su ile durulayıp kuruladım. Demiztozları gitti.

Beyaz otomobillerde çok rahat görülen bu tozlar diğer renk araçlarda zor görülüyor (gerçi şimdi düşününce iyi mi kötü mü bilemedim ) .

SsTeam

Yönetici
Enteresan ve güzel bilgi oldu hiç bilmiyordum aynı zaman da motor ile seyahat eden sürücüler için de maske ve kask takmanın önemini bir kez anlamış oldum.