Musso Grand Kilitli Diferansiyel

SsTeam

Yönetici
Bende aracı alırken bursa da ssangyong servisine soran bir üyemiz de kilitli difransiyel takıp veririz demişlerdi.
İstanbul tuzla bayisine aracı almaya gittiğimde sorduğumda imkansız değil ama hiç yapmadık ama 12 bin tl civarında olur dediler ihtiyaç duymadığım için üstüne çok düşmedim.

SsTeam

Yönetici
Yetkili servise konuyu ilettim ama kimsenin diferansiyel kilit ile ilgili böyle bir ürün olduğuna dahil haberleri yoktur.

Son düzenleme:

nedimkolat

Moderator
Aksesuar listesini kopyala yapıştır yapmıştır grafiker. Grafiker haricinde kilitli diferansiyeli müşteriler biliyordur.

Nedim Bey merhaba,

YMY Yenibosna'da Ergin Bey'le telefonal görüştüm stoklarında olduğunu söyledi ve garanti bozulmadan 4500 tl karşılığında takılacağını kendisi söyledi.

en geç Nisan ayı içinde taktıracağım.
Buradan bilgilendireceğim.

SsTeam

Yönetici
Doğru bilgi geldi diferansiyel istavroz dişlisi getirmişler onu takıp kilitli difransiyel yapıyorlarmış.

Sizler daha bilgili olduğunuzdan soruyorum, aradaki fark nedir?
güvenlik açısından sıkıntı oluşturur mu? Ayrıca kilitli difransiyel yaptıklarını söylemişler manuel olarak mı devreye alınıyor yoksa duruma göre otomatik mi devreye giriyor?
Bunları taktırırken soracaktım.

Merhaba, ben de Musso Grand 4x2 kullanıcısıyım. Aracıma siparişi verirken vergileri yüzünden 4x4 alamadığım için "Kilitli Diferansiyel" ile birlikte aldım. Alınan parça diferansiyele uygulanan bir parça değil tüm diferansiyelin değişimi şeklinde çünkü bana aracımın fabrikasyon stok "açık diferansiyeli" tüm parça olarak ayrıca teslim edildi. Yani parça tümüyle değişmiş. Diferansiyel kutusu kapalı olduğu ve içi yağla dolu olduğu için açıp bakmam veya göstermem mümkün değil.

Parça model ismi yukarıda da paylaşılan aksesuar kataloğunda "4138032000" diye geçiyor. Bende kutusu veya dökümantasyonu yok o yüzden doğrulama yapamıyorum ama böyle olması gerek diye tahmin ediyorum. Bunu aratınca zaten Ssangyong'un daha önceki modellerde de kullandığı parça olduğu görülmekte. Zaten boyutlar standart olduğundan birçok başka marka pikap da aynı parçayı kullanabilir . Ben netten detaylı incelediğimde bu parçanın "Eaton G80" olduğunu gördüm. "Lock Diff" , "Locking Diff", "Diff locker" diye aratınca otomatik kilitli modeller arasında en çok kullanılan model Eaton G80 : https://www.eaton.com/us/en-us/catalog/differentials/mlocker.html

MLocker-g80.jpg

Bu parça otomatik kilitli bir diferansiyel. Kilitlenmesi için herhangi bir aktivasyon tuşu yok. Bağlı olduğu iki teker arasında 100 devirden fazla fark varsa ve aracın hızı 20mph (Saatte 32kilometre) den az ise mekanik kilit devreye giriyor ve diferansiyeli kilitliyor. Zaten diferansiyelin kilitlenmesini drift yapmıyorsanız sıfırdan kalkışlarda kullanıyorsunuz.

Aslında ciddi Off road yapılmıyor ise (ki pikaplar ile zaten yapılmaz boy ve yaklaşma/uzaklaşma açıları nedeni ile) kilitli diff 4x2 bir araç kilitsiz diff ama 4x4 olan araçtan daha çok işe yarıyor. (Tabi ki 4x4 araca da kilitli takabilirsiniz, ben farkı ve önemi için böyle bir karşılaştırma yaptım)

Kilitli diff 4x2 ve 4x4 karşılaştırma videoları :

Diğer tip kilitli Diff lerde kilitleme tuş üzerinden hava pompası ile diff dişlilerine kilidin mekaniksel olarak kapatılması veya tekerleğin göbeğinde bir parça ile elle araç yola çıkmadan döndürülüp kilitlenmesi ile oluyor. Elektronik diff kilitleri ve limitli kayan tip diffler (LSD) gerçek kilitli diff olmadıkları için konu dışı bırakıyorum.
Kilitli diffin otomatik olması daha kullanışlı günlük kullanım açısından çünkü kilidi manuel olarak aktive ederseniz ve bunu kapatmayı unutursanız yüksek hızlarda dişliler zarar görecektir. Otomatikte böyle bir sorun yok çünkü devir farkı azalması ve/veya hız artması ile devreden çıkıyor.

Son düzenleme:

SsTeam

Yönetici
Merhaba YongSsang.

İlk mesajda sular seller gibi anlatmışsınız teşekkür ederim bilginize sağlık.

Sizi tanımak isteriz üye tanıtım sayfasından kendinizi tanıtır mısınız lütfen.

Resimler bunlar,

bu ay lastikleri bf goodrich 255,65,17 ile degistirip, dodik taktiriyoruz, onumuzdeki ay ise ymy yenibosna'dan garantisi bozulmadan aracin kilitli diferansiyel takilacak.
1200 km gittim henuz sehir icinde ama gezme maksatli 8,5 lt yakiyor.
Diferansiyel tipi ve takilacak kilidin model fiyat ve detayli fotolarini paylasirsaniz memnun oluruz.

Merhaba, ben de Musso Grand 4x2 kullanıcısıyım. Aracıma siparişi verirken vergileri yüzünden 4x4 alamadığım için "Kilitli Diferansiyel" ile birlikte aldım. Alınan parça diferansiyele uygulanan bir parça değil tüm diferansiyelin değişimi şeklinde çünkü bana aracımın fabrikasyon stok "açık diferansiyeli" tüm parça olarak ayrıca teslim edildi. Yani parça tümüyle değişmiş. Diferansiyel kutusu kapalı olduğu ve içi yağla dolu olduğu için açıp bakmam veya göstermem mümkün değil.

Parça model ismi yukarıda da paylaşılan aksesuar kataloğunda "4138032000" diye geçiyor. Bende kutusu veya dökümantasyonu yok o yüzden doğrulama yapamıyorum ama böyle olması gerek diye tahmin ediyorum. Bunu aratınca zaten Ssangyong'un daha önceki modellerde de kullandığı parça olduğu görülmekte. Zaten boyutlar standart olduğundan birçok başka marka pikap da aynı parçayı kullanabilir . Ben netten detaylı incelediğimde bu parçanın "Eaton G80" olduğunu gördüm. "Lock Diff" , "Locking Diff", "Diff locker" diye aratınca otomatik kilitli modeller arasında en çok kullanılan model Eaton G80 : https://www.eaton.com/us/en-us/catalog/differentials/mlocker.html

Ekli dosyayı görüntüle 25

Bu parça otomatik kilitli bir diferansiyel. Kilitlenmesi için herhangi bir aktivasyon tuşu yok. Bağlı olduğu iki teker arasında 100 devirden fazla fark varsa ve aracın hızı 20mph (Saatte 32kilometre) den az ise mekanik kilit devreye giriyor ve diferansiyeli kilitliyor. Zaten diferansiyelin kilitlenmesini drift yapmıyorsanız sıfırdan kalkışlarda kullanıyorsunuz.

Aslında ciddi Off road yapılmıyor ise (ki pikaplar ile zaten yapılmaz boy ve yaklaşma/uzaklaşma açıları nedeni ile) kilitli diff 4x2 bir araç kilitsiz diff ama 4x4 olan araçtan daha çok işe yarıyor. (Tabi ki 4x4 araca da kilitli takabilirsiniz, ben farkı ve önemi için böyle bir karşılaştırma yaptım)

Kilitli diff 4x2 ve 4x4 karşılaştırma videoları :

Diğer tip kilitli Diff lerde kilitleme tuş üzerinden hava pompası ile diff dişlilerine kilidin mekaniksel olarak kapatılması veya tekerleğin göbeğinde bir parça ile elle araç yola çıkmadan döndürülüp kilitlenmesi ile oluyor. Elektronik diff kilitleri ve limitli kayan tip diffler (LSD) gerçek kilitli diff olmadıkları için konu dışı bırakıyorum.
Kilitli diffin otomatik olması daha kullanışlı günlük kullanım açısından çünkü kilidi manuel olarak aktive ederseniz ve bunu kapatmayı unutursanız yüksek hızlarda dişliler zarar görecektir. Otomatikte böyle bir sorun yok çünkü devir farkı azalması ve/veya hız artması ile devreden çıkıyor.
Merhaba
Bende yeni musso grand 4x2 aldım ve sizin gibi orjinal kilitli diferansiyel taktırmak istiyorum Siz taktırmadınız sanırım 4500 TL fiyatı hangi servis verdi paylaşabilir misiniz
Teşekkürler
Uğur Öztürk

merhaba, kilitli diff icin fiyat teklifini ben ymy yenibosnadan aldim, bu ay taktirmayi dusunuyorum gelismeleri bildiririm.

iyi guner

Bugün hem YMY tuzla hemde YMY Yenibosna san fiyat istedim Musso grand kilitli diferansiyel için Tuzla 17000 Yenibosna 4510 TL fiyat verdi Tuzla san yarın detay alacağım neden 17000 diye

Tuzla merkez oluyor, eger boyle bir sorguya tutarsaniz yenibosna'da fiyat artisi olabilir.
tabi siz bilirsiniz ama hic degilse biz taktirdiktan sonra sorsaniz :)

Selamlar arkadaşlar birkaç gündür musso 4x2 için kilitli diferansiyel konusu ile ilgileniyorum ve buradaki değerli bilgiler dışında bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum Musso da bulunan FTCS ve ESP beraber olarak standart olarak araçlarda var ve yaptığım araştırmalar da ağır OFF-ROAD dışında kayma durumunda firenleme yaparak diğer tekerleğin dönmesini sağladığını öğrendim Böyle bir sistem var ise kilitli diferansiyel e gerek varmı 4x2 ler de ne düşünüyorsunuz ,fikirlerinizi paylaşır mısınız