NitroOBD2 Dizel Araç Chip Tuning Kutusu Dizel Arabalar için

bariskonor

Moderator
Çok önemli bir düşüş. Auto mod dediği gerektiğinde kendi mi ayarlıyor araç?
Güç artınca demek ki şanzumanı da yeniden dizayn ediyorlar. Demek ki aynı şanzuman ile güç arttırımı büyük risk.
Dacia Duster araçlarda bilindiği üzere 90 hp ve 110 hp motor seçenekleri var. 110 hp lik modellerde 6 ileri 90 hp lik modellerde 5 ileri şanzıman kullanılıyor. Güce göre şanzuman yapısı farklı kullanılmış. Amcam da 4x4 110 hp lik araçlardan 2 adet var, ilk aldığı dönemde aracı 2wd olarak kullandığını Tekirdağ gibi bir şehirde 10 lt / 100km yatığını söyledi. Daha sonra Auto modunda kullanmaya başladığını ve araçların ikisinin de 6 lt / 100km yakmaya başladığını söyledi. Şuanda araçların sürekli Auto Modunda kullandığını biliyorum.

nedimkolat

Moderator
Barış Abi, Auto Mod aracın çekiş dağılımını otomatik kontrol ediyor. Gerektiğinde arka tekerleklere de güç aktarıyor.

Alper

Moderator
2. Sayfada cihazı takmak için gerekli adımlar mevcut. Direkt takınca işe yaramıyor bilgilerinize.
Barış hocam burayı inceleyiniz lütfen.

bariskonor

Moderator
Biliyorum. Önce takıp anahtarı çalıştırmadan açıp Nitronun reset tuşuna 5 sn basılıyor. Sonra 45sn kadar bekleyip sonra arabayı çalıştırıyorsun.

Dacia Duster araçlarda bilindiği üzere 90 hp ve 110 hp motor seçenekleri var. 110 hp lik modellerde 6 ileri 90 hp lik modellerde 5 ileri şanzıman kullanılıyor. Güce göre şanzuman yapısı farklı kullanılmış. Amcam da 4x4 110 hp lik araçlardan 2 adet var, ilk aldığı dönemde aracı 2wd olarak kullandığını Tekirdağ gibi bir şehirde 10 lt / 100km yatığını söyledi. Daha sonra Auto modunda kullanmaya başladığını ve araçların ikisinin de 6 lt / 100km yakmaya başladığını söyledi. Şuanda araçların sürekli Auto Modunda kullandığını biliyorum.
selam ben 4 yıl boyunca yarı arazi yarı asfaltta kullandım duster 'ı... Hatta Duster grubunda yakıt tüketimini 4x4 110 bg dci araçlarda 5.3 'e indirebilen tek kişiyimde diyebilirim (2011 modeller için)..

Auto mod sandığınız gibi bir mod değil sadece beyin'e giden sinyaller doğrultusunda aracı lastiklerine güç gönderen sistem. Duster 'ı gündelik kullanımda ist. şehir içi 7 yakardı. Auto modda kullandığımda 9 Litre olurdu ve yakıt tüketiminin inmesi gereken yerde dahil tüketim inmezdi, seri ve performanslı kullanımda çok rahat bir şekilde 11.5 -12 görmeniz muhtemel olan bir sistem.

Ben orman yollarına girdiğimde auto mod kullanırdım ne kadar meyvesini yedim hiç hatırlamam, daha doğrusu auto mod'da araç biraz daha atak oluyor okadar başka ne oluyordu hissedemiyordum.

Bence chip tuning araçlar için zararlı bir sistem, bu sistemi Almanya 'da yaptırırsan çok ayrı. Buram buram mühendislik kokan bir uygulama bakıldığında.

Son düzenleme:

bariskonor

Moderator
Evvelsi gün fulledim. O yüzden bu depo bitmeden tam bir şey söyleyemeyeceğim. Ama çok bir ekonomi olmadı gibi geliyor. Bu depo bitsin 630km üstü bir menzil çıkarsa bir ekonomiden bahsedilebilir. Ama bu da bir araçla motordaki ayarları değştirme riski alınacak bir değişim olmayacak gibi gözüküyor. Yani önemli bir değişim söz konusu olmayacak gibi

Alper

Moderator
Hayırlısı hocam. Merakla bekliyoruz sonucunu. Yakıt ışığı yanana kadar 630km üstü sanırım.

bariskonor

Moderator
630km olduğunda yakıt ışığı yanmamıştı ama eli klağındaydı. Bir de Ankarada darbe sonrası pekçok yol kapalı olduğu için bir ara çok trafik vardı. O da etkiledi. Çünkü normalde 650km civarı yapıyordum 1 depo ile. Bakalım şimdi ne olacak. Önemli bir değşiklik olmazsa onu da "Elde Patlayanlar Müzesi"ne koyacağım. :)

Alper

Moderator
Ankara'da trafiğin durması için bir bakanın geçmesi yeterli oluyordu. Tüm yolları kapıyorlardı. Çok kötü yahu

bariskonor

Moderator
Nitro OBD2 cihazını da çöpe atabiliriz. Dün mazot aldım. Bir depo bitti yine 650km. şehir içi. Hiç bir yakıt farkı olmadı. Beeeeelki 20km. O da belki. Belirgin hiç fark yok. 10-20km için de motor sistemine bir şey bağlamak riskli bence. Bak Admin'in problemi de bununla ilgiliymiş.

KOKEZ

Moderator
Başkan nştro ODB yi chip ile aynı anda kullanıyordu. Sorun bundan kaynaklandı . Ama ciddi bir tasarruf sağlamadığı bir gerçek. Ama ben kullanıyorum halâ.

SsTeam

Yönetici
Yol bilgisayarı olmayinca anlamak zor malum bizim rexton yol fakiri koymamış üreticisi ben koyucam artik onlara.

Alper

Moderator
En güzel yakıt tasarrufu haftada bir gün arabaya binmemek böylece %15'e kadar tasarruf yapmış oluyoruz.