SOĞUK çalıştırmada gitmeme sorunu (videolu)

Bozradagast

Moderator
2011 model 4x4 otomatik, 90.000km de sıfır şanzıman alınmış, şu an 120.000km de (yeni şanzımanla 30.000km) olan aracımda,

sabah soğuk çalıştırmada, N de gaz pedalına basınca gaz yiyen araç, D ye veya R ye alınınca gitmiyor. Ancak 5 6 dk sürdükten sonra araç normale biniyor. Vites geçişlerinde sarsıntı vuruntu vs yok.
ustama göndermek için çektiğim videoları burada da paylaşıyorum belki başına gelen olmuştur.

-Titreme sarsıntı vuruntu yok.
-EGR filtrem dolu. ustam egr den olabilir dedi ama, egr den olsa N de iken de gaz yememesi lazım 3-4 bin devire rahatça çıkıyor gaz yiyor.
-ilk 5 dk sürüyor, biraz araç ısınınca düzeliyor.

Sizce neden olabilir?

1.video linki

2.video linki

3.video linki

hepsi toplam 1dk etmiyor. yaşadığım şehirde servis yok, 550km gidip konyaya gitmem gerekiyor. belki başına gelen olmuştur. yardımlarınızı bekliyorum. çok dua ederim size.

DPF tıkanmış olabilir mi? Turbo rölantide alt devirlerde devreye girmeyeceği için eleyebiliriz gibi. Sıcaklık artınca çalışması konusunda da belki termostat arızalı olduğundan motor tam ısınmadan radyatörlere soguk su akışı başlatıyordur, ama soğuk motorun etkisi böyle mi olur emin değilim (devir 1000 rpm görünüyor videoda , bu aracın devri 780 +- 50 diyor kılavuzda. Beyin , aracın motoru soğuk olduğu için ısıtmaya çalışıyor gibi 1000 devir ile ) .

Bozradagast

Moderator
Dizel partikül filtresi olsa arıza lambası yanması gerekmez mi? Ssangyong servisindeki usta niye direkt egr dedi acaba? Nice tıkalı arkdaş vardır burda ama böyle bişey yaşayan yoktur sanıyorum.

Bozradagast

Moderator
Radyatör e soğuk su akışı olsa, termostat hatalı olsa N de iken de 1000 devirden yukarı çıkmaması lazım ama çıkıyor. Neden neden neden :)

EGR de gerek vakumlu eski modeller gerekse elektrikli olanlar sonra devreye giren bir parça. Benim eski aracımda her bağlantısını kör tapa ile kapatmış eski sahibi, yani bir nevi tıkalı gibi düşünsek normal motoru böyle etkilemezdi diye düşünüyorum.

OBD2 den muhtemelen sorun anlaşılır gibi. Atıyorum balçık kıvamına gelmiş bakımsız veya kalitesiz motoryağı bile ilettiğiniz soruna neden olabilecek bir durum.
Bir de Onno ustaya sorun: https://www.autoclub.com.tr/onno-usta-ya-sorun/

ali

Moderator
Serdar merhaba kardeşim,
Videoları izledim, yapılan yorumları da okudum . Yorumlarda DPF ten bahsedilmiş ama senin aracında DPF yok. Onu ele bir kere.
Ayrıca bu sorun kesinlikle şanzımanda değil motorda gibi duruyor. EGR değil bence zaten yukarda bahsedilmiş bazı arçlarda EGR kasten
körleniyor ve araç normal hareket ediyor. Senin araçta sensörlerden biri doğru bilgi okumuyor olabilir, hava akış metre falan gibi.
Hata kodu okutma imkanın yok mu?

Bozradagast

Moderator
Merhabalar ali abi, Hava akış metre bir kere arıza lambası yakmıştı, hava tutularak temizlendi tekrar takıldı ve hata silindi. Motor kaputunu açınca soldaki küçük soketli parçayı diyorsunuz değil mi? doğru diyorsunuz ona bir baktırayım ali abi.

Maf sensörü arıza belirtilerine göz attım da, ihtimal olarak şu an listeme ekledim maf sensörü (hava akış sensörünü) sitede aliexpress linki var 172tl lik hala satılıyor. OBD ile bir kontrol ettireyim dediğiniz olabilir gibi bence de.

Son düzenleme:
Slm.Bakabileceginiz 3 şey var.
1Hava akismetre
2Map sensörü
3Turbo vacum modulu

1ve 2 numaralı parçalarla ilgili önceki aracimda gaz kesme sorunu yaşadım.belirli bir kilometrenin ustune cikamazdim.stop eder yola devam ederdim.sorun siklasirsa temizlerdim.düzelirdi.
Vacum modulu devre dışı kalırsa arac ciddi anlamda güç kaybına uğrar.

Yine yabancı sitelerde turbo vacum modulu sorunlarını ve parcalayip temizlenisini gösteriyor.
Bence bunda en mantıklı iş Çevrenizde benzer bir araçtan bu parcalari tektek alıp kontrol etmeniz.Diğer türlü alacağınız her parça elinizde kalabilir.

Video ları izledim sorun vakum mod degıl bence motor ısıgı yakar devir keser
sorun oto vitesle alakalı elektronık olabilir obd ile bakmak lazım kesinlikle
5 yıldır manuel kullanıyorum boyle bır sorun yasamadım oyuzden otomtk vitesle alaklı bence yanıltmıs olmıyım
yeterli havayı yollamıyor da olabılır sensor okumuyorsa bu hava fıltresindekı sensorlerden de olabılır bır ıhtımal

ayrıca yinede ;
Vakum mod. temizliği için birkaç foto ekledim rutin temizlemek gerekli zaten eğer uzun sure temizlenmediyse,
parçalar hassas dikkatli olmakta fayda var, söktükten sonra tekrar monte ederken ekstra bir kelepçe uydurmak lazım onuda kesip biçmek gerekiyor,
daire içindeki cember filtre cok hassas kulak pamugu ile yavasca alkollu bırseyle temızlenır olay onda zaten simsiyah olan o, beyazlasana kadar yırtmadan temızlemek gerekır, gerı kalan yerlerı de temızlersınız sungeri vs giriş cıkıs hatlarını, kolay gelsın

bu kadar basit plastik parçalar koca 2 tonluk aracların motor ısınıgı yakar devir keser yurutmez, temizledikten sonra ısık soner uzun sure de mutlu mesut bınersınız

Ekli dosyalar

• 117.5 KB Görüntüleme: 5
  • 145 KB Görüntüleme: 5
  • 114.2 KB Görüntüleme: 4
  • 121.9 KB Görüntüleme: 4
  • 141.2 KB Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Ozan

Moderator
2011 model 4x4 otomatik, 90.000km de sıfır şanzıman alınmış, şu an 120.000km de (yeni şanzımanla 30.000km) olan aracımda,

sabah soğuk çalıştırmada, N de gaz pedalına basınca gaz yiyen araç, D ye veya R ye alınınca gitmiyor. Ancak 5 6 dk sürdükten sonra araç normale biniyor. Vites geçişlerinde sarsıntı vuruntu vs yok.
ustama göndermek için çektiğim videoları burada da paylaşıyorum belki başına gelen olmuştur.

-Titreme sarsıntı vuruntu yok.
-EGR filtrem dolu. ustam egr den olabilir dedi ama, egr den olsa N de iken de gaz yememesi lazım 3-4 bin devire rahatça çıkıyor gaz yiyor.
-ilk 5 dk sürüyor, biraz araç ısınınca düzeliyor.

Sizce neden olabilir?

1.video linki

2.video linki

3.video linki

hepsi toplam 1dk etmiyor. yaşadığım şehirde servis yok, 550km gidip konyaya gitmem gerekiyor. belki başına gelen olmuştur. yardımlarınızı bekliyorum. çok dua ederim size.
Kardeşim
Tüm videolarını izledim.
Şuan benim anladığım kadarıyla senin gaz yememeyle alakalı bir durumun var.
Çünki gaza anladığım kadarıyla köküne kadar abanıyorsun devir saatinde tıkk hareket yok videolardan görüdüğüm kadarıyla
vakum mod olsa hata alırsın kaldıki zamanında benim başıma gelmeyen kalmadı çok iyi bilirim
Turbo ile ilgili bir sorun olsa yine hata muhakkak alırsın sensörlerle alakalı bir sorun olsa yine muhakak bir hata alırsın.
EGR ye gelince onda bile bir anormallik olsa ondada hata alırsın kaldıki benim EGR nin borusunun ucunda saç ile tıkadım sadece hataya baktığımda görüyorum P400 hatası verir onunda sadece sorunun crues conttrolü devreden çıkartır.

BENİM YAŞADIĞIM SORUNLARIN VE ÇÖZÜMLERİNİN LİNKİ bir göz gezdirebilirsin.

Sendeki soruna gelince
Anladığım kadarıyla bu araç soğukken ilk çalıştığında yapıyor ve bence bu sorun motor kaynaklı motoru birşey kasıyor olabilir
veya gaz pedalıda elektronik ondanda kaynaklı bişey olabilir veyahut gaz kelebeğide elektronik ondanda kaynaklı olabilir.Sonuç olarak
tabiki işin ehli bir ustaya gitmekte fayda var.
İlla servise gideceksin diye birşey yok işten anlayan bir usta muhakkak vardır sizin taraflardada