SsangYong Kyron Aldım Yardimlarınız Bekliyorum

Öncelikle herkese Selamlar
Bildiğiniz üzre 2 hafta öncesi 2008 dizel 228000 km 4x4 otomatik arabamızı aldık
Haliyle daha yolda başladı sorunlarım araca hiç bakılmamış şantiyede kullanılmış bu sebeplede sorun olur diye düşünürken takkkk yolda arıza ışığı yandı malum hata P1234 neyse hatayı sile sile geldim Manisaya tabi yola çıkmadan yağı suyu hava yağ filitrelerini Yozgatta değiştirttim 350TL
Tabi anında sanayiye bıraktım aracı bana eksiklerini çıkarın diye
Alt takım balatalar kaucuk takozları vb 1500 tl verdim sip ettim İstanbuldan parçalar geldi komple değişti hepsi
Onun haricinde egr ve vakum sensörleri söküldü temizlendi P1234 hatası gitti gibi
Lambalarda yanmayanlar vardı onlar değişti komple 50 TL
Enjektörlerden ikisi üstten kaçırıyordu. Onlarıda pompacıya gittim hallettiler 350 TL
Bütün herşey tam olsunki vizeye girecektim
Ve girdim araç vizeden çıktı elime formu verdiler ağır kusur bir baktım ne var diye sağ arka bijon biri eksikmiş neyse işim gereği sanayideyim sürekli
Hemen sanayiye döndüm eee bijon somunu yokk hiçbiryerde doğru tornacı arkadaşa yap bakalım şundan dedik 45 dk da yaptık doğru vizeye tekrar neyseki vizeden geçtik
Bir gün sonrası yine sanayi yolundayım ışıklarda durdum araç stop etti bas marş çalışmaz sabah sabah delircem aradım tamircimi kaldım yolda çalışmıyor dedim marş basıyor çalışmıyor
Abi aç kaputu mazot filitresi yanındaki pompadan pompala pislik hava bişi yaptıysa düzelir yaptık dediğini çalıştı neyse devam ettik.
2 gün sonra Akşamdan arabayı parka çektim sorun yok tamam herşey düzeldi dedik.
Dün Sabah bir çalıştırdım çalıştı 10 saniye sonra duryor çalışmıyor. Hadi yine mazot pompalyayım dedim çalıştı. Yola çıktım hop ilerde yine yine yine kaldı pompala devam et pompala devam et sanayiye birde yağmur düşünün sıçana döndüm
Aracı bıraktım sanayiye gün içinde tamircim aradı abi mazot müşürü filitrenin altındaki mazot kaçırıyor. Söktüm kör tapa taktım düzeldi dedi. Sadece göstergede mazot su filtre ışığı yanıyor dedi tak dedim müşürü kalsın öle kenarda ışık yanmadsın dedik onuda öle çözdük.
El fren tutmuyordu onunda baltaları almıltım 140TL onuda hallettik aynı gün.
Sonrasında
2 gündür kaputun içine cırcır böceği kaçmışcasına ses geliyor.Kayıştan belli onuda değiştirices mecbur kayışa bakerken haliyle gergi kasnağınıda gördük burcu aşınmış öne doğru kasıntılı duruyor. Onunda burcunu halletmek gerekecek.
Aldığıma pişman edicek gibi geliyor bu araba beni aldığım günden beri bir sorunu hallediyorum diğeri çıkıyor.İyimi yaptım kötümü bilemiyorum artık.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cevap: Kyron Aldık Veeee

Geçmiş olsun abi. Yılan kaçmış bi sefer. Ins motorda ciddi bir sıkıntı yoktur. Daha sırada şanzıman var şimdilik ses etmediğine bakma.

Hocam önce hayırlı olsun ,sonrada geçmiş olsun diyelim, çok affedersiniz bu arabaya expertiz yapmadan mi aldınız fiyatımi cazipti

bakımsız arabaya denk gelmişsiniz. sinek ufaktır ama mide bulandırır misali. ciddi bir sorunla karşılaşmamışsınız ama canınızın sıkılmasına yetiyor bunlar. inşallah motoru şanzımanı sağlamdır. hayırlı olsun güle güle kullanın.

Çok geçmiş olsun ve aracınızı güzel günlerde kullanmanız dileklerimizle,

Sorunlarınıza rağmen bunlar sağlam araçlar olan durumunu çözüp bakımlarını düzgün yaptınız mı uzun yıllar rahatça kullanılır.
Zaten sizin dediğiniz üzere "...araca hiç bakılmamış şantiyede kullanılmış bu sebeplede sorun olur diye düşünürken..." olduğundan bu tarz sorunların olması doğal. Bu hor kullanım ve bakımsızlık (bir de ucuz mazot kullanımı varsa) motor ve şanzımandan problem almadığınız sürece sorunlarınız basit şeyler ve kolayca hallolur ki görüldüğü kadarıyla zaten siz de halletmişsiniz.

Cırcır sesinin kayıştan geldiğini keşfettiğinize göre size bu konuda aklımda kalan fiyatları söylemek isterim. Şantiyeden bakımsız olduğu için bu sırada V kayışı ve kayış gergisini değiştirirmeniz iyi olacaktır. Kayış zaten 50bin KM de bir değişen bir parça ve 50-60TL civarı. Kayış gergisi de 250-300TL civarı bir parça ve işçilik de 50TL civarı tutar herhalde. Bunun dışında kayış ve gerginin takılı olduğu yerler kontrol edilip tamir edilip sağlamlaştırılır.

Bu arada kaputtan gelen ses denilince aklıma gelen başka birşey: Sesi ve yeri farklı da olsa bu araçlarda trigger kayışının yerine kullanılan zincirde çok güzel şarıldar. Zincir gergisi 250-300TL civarı bir parçadır. Gerginin değişmesi yetmezse zincirden bir bakla çıkarılıp kısaltılır ama bu iş genel olarak işçilik ister ve de motorun yağının da boşalmasını gerektirdiğinden yağ ve yağ filtresi de yenilemesiyle 700-800TL civarı tutabilir. Aracı aldığınızda bakımsız olduğu için bunları da kontrol edebilirsiniz.

Geçmiş olsun kardeşim bende kyron dusunurken yazdıklarını okuyunca soguttun benide resmen :) neyseki hayırlısı bakım girmemiş araç sorun oluyor tabi duzgun bakımlardan geçse bir okadar daha yolu varmis

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayırlıolsun ama çok geçmiş olsun. Anlatımlardan zaten biraz bakımsız kalabileceği anlaşılıyor. Sanırım çok uygun fiyata almışsınızdır. Ben Marttan beri kullanıyorum ve öyle ki 15.000km nasıl geçti anlamadım. Allaha şükür daha tık demedi. Bakımları iyi yapılır zaten ucuz olan bakım masraflarından da kaçınılmazsa hiç sorun çıkmıyor. Mazot önemli.
Tabii 200000i devirmiş bir araçtan bahsediyoruz. Bir takım sorunların olması normal. Ama ben bu sorunları atlatacağınızı düşünüyorum. Tabii sonuçta toplam maliyet daha az km ile satılanlarla denk gelmiş gibi gözüküyor. Bence moralinizi bozmayın. Bunlar nazar boncukları deyin. Çünkü araç gerçekten iyi araç. Kayınpederim bile kabullendi ki kolay kolay iyi demez.

Ozan bey aracınızın sarf malzemelerini sıfırlıyorsunuz. Bir de şanzuman yağı, diferansiyel yağını'da değiştirin. Uzun yıllar arkanıza bakmadan (228.000 Km.yapan şantiye şefi gibi) sizde biner 500.000 Km. de satarsınız. Düşünmeyin bunları bir yaptığınız tamiri tekrar etmiyorsunuz ya... Aynı arıza tekrar vermiyor ya... bir gün gelir hiç sorun yapmamaya başlar merak etmeyin. Güle güle binin....

Son düzenleme:

Yorulmuş bir araçta standart görülebilecek durumlar bence, normal bu yaşananlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hocam önce hayırlı olsun ,sonrada geçmiş olsun diyelim, çok affedersiniz bu arabaya expertiz yapmadan mi aldınız fiyatımi cazipti
Hani derlerya kuyruğu kaldırdım o hesap beyendim gittim baktım aldım 😁fiyat cazipti 😉

Samsung NOTE 5 Cihazımdan Gönderildi.

Geçmiş olsun abi. Yılan kaçmış bi sefer. Ins motorda ciddi bir sıkıntı yoktur. Daha sırada şanzıman var şimdilik ses etmediğine bakma.
Etme demeee öleeee kalbime indircen kardeşim işallah sorun çıkmasss bıktım çünki 1 haftadır uğraşmaktan😉

Geçmiş olsun kardeşim bende kyron dusunurken yazdıklarını okuyunca soguttun benide resmen :) neyseki hayırlısı bakım girmemiş araç sorun oluyor tabi duzgun bakımlardan geçse bir okadar daha yolu varmis

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yok hocam soğuma bunca soruna rağmen çok hoşuma gitti sorunların sebebide belli aslında bakımsızlık😉

Hayırlıolsun ama çok geçmiş olsun. Anlatımlardan zaten biraz bakımsız kalabileceği anlaşılıyor. Sanırım çok uygun fiyata almışsınızdır. Ben Marttan beri kullanıyorum ve öyle ki 15.000km nasıl geçti anlamadım. Allaha şükür daha tık demedi. Bakımları iyi yapılır zaten ucuz olan bakım masraflarından da kaçınılmazsa hiç sorun çıkmıyor. Mazot önemli.
Tabii 200000i devirmiş bir araçtan bahsediyoruz. Bir takım sorunların olması normal. Ama ben bu sorunları atlatacağınızı düşünüyorum. Tabii sonuçta toplam maliyet daha az km ile satılanlarla denk gelmiş gibi gözüküyor. Bence moralinizi bozmayın. Bunlar nazar boncukları deyin. Çünkü araç gerçekten iyi araç. Kayınpederim bile kabullendi ki kolay kolay iyi demez.
Eyvallah hocammmm😉

Ozan bey aracınızın sarf malzemelerini sıfırlıyorsunuz. Bir de şanzuman yağı, distribütör yağını'da değiştirin. Uzun yıllar arkanıza bakmadan (228.000 Km.yapan şantiye şefi gibi) sizde biner 500.000 Km. de satarsınız. Düşünmeyin bunları bir yaptığınız tamiri tekrar etmiyorsunuz ya... Aynı arıza tekrar vermiyor ya... bir gün gelir hiç sorun yapmamaya başlar merak etmeyin. Güle güle binin....
Hocam şanjıman yağını anladımda distribütör yağı ney difransiyel olmasın

Yorulmuş bir araçta standart görülebilecek durumlar bence, normal bu yaşananlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Aynen hocam bakım şart
Bakımları bitiriyorum fazla bişey kalmadı.
Bugün şöle bir yola çıktım 70-80 km yol yaptım 160-170 hızıda gördüm ses sedada yok baya hoşuma gitti 😆

Şuan itibariyle kalan bakımlar
Kayış değişimi 6PK 2255 kayış piyasada pek yok orjinali bumudur
53 veya 57 var hangisini tavsiye edersiniz
Kayış gergi makarası burcu ayarlanması bunu bi şekilde hallederim sanayide tornada
Şanjıman yağı ne kullanayım
Difransiyel yağı ne kullanayım

Hocam şanjıman yağını anladımda distribütör yağı ney difransiyel olmasın

Ozan bey kafa gitmiş işte. Elbette diferansiyel yağı. Sitede geçmiş konular içerisinde kullanılan tüm sarf parçalarına ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.Aracın tanıtım kitapçığında da bu husus açıklanmaktadır. Yine burada bulabilirsiniz.

ozan bey hayırlı olsun öncelikle,
bakımsız ve cazip fiyata aldıysanız yapacak bişey yok bu sorunlara katlanacaksınız :) ama güzel araçlardır. 4 yıldır kullanmaktayım rutin bakım bakımlar hariç pis mazottan ötürü 1 kez servise gitmişimdir. şu anda 4x4 e geçiste sorunum var birde onun için gidicem 2 olacak sanırım.herseyi yaptıktan sonra inanın sizi üzmeyecek bir araçtır.

tekrar hayırlı olsun,iyi günlerde kullanın.