SsangYong Kyron Aldım Yardimlarınız Bekliyorum

YvzNazli

Moderator
HDC kırmızı yanıyorsa HDC sistemi arızalı diyor. Ama sorun HDC den ziyade şanzıman soketlerinden kaynaklanıyor olabilir. Düğmede veya tesisatta da problem olabilir. Sorun elektriksel dilerim en kısa sürede çözersiniz.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ozan

Moderator
Şu HDC ile lgili sorunun çözümünü tam olarak bulamadık ancak şöle birşey var sorun HDC kaynaklı değil anladığımız kadarıyla
Sorun şanzımandan kaynaklı gibi veya 4X4 motorundan veya soketlerden biyerden
Çünkü sadece 4x4 motorunu söktük temizledik soketleri sağlamlaştırdık.Başkada bişey yapmadık.
Ayrıca bilgisayara bağlayıp beyinde olan tüm hataları sildik.Ozamandan beri bir problem yaşamadım hala
Ancak şöle bir konuda var
1-2 hafta önce İzmir Ssangyong servisine davet edildim ücretsiz kontrol için.
Orda Sağolsun Sedat ustamız var onada daha önce anlatmıştım olayı bilgisi vardı.
Dedimki neyden kaynaklanır bu sorun uzun zamandırda yapmıyor ancak 1-2 defa HDC kırmızı oldu sonrasında kayboldu.
Bilgisayara bağlıyacaktıkkkiiiii olay burda kopuyor zatenn:LOL::LOL::LOL:
ELM 327 OBD2 cihazı benim sürekli takılı duruyordu.:p
Abi bune dedi sürekli bunu takılı tutarsan başına gelecekleri biliyormusun????
bunun yüzünden kaç tane aracın beynini değiştirdiğimi biliyormusun???
Abbovvvv dedim:oops:
Haliye bilgisayarı ECU ya bağlamak için söktük ve bidahada takmadım.
Sonrasında Sedat usta haklı olarak abi bu cihaz beyine olmadık sinyaller gönderebiliyor büyük ihtimalle seninde öyle birşey oldu o yüzden sorun yaşamış olabilirsin dedi.
Eğerki daha sonra bu arıza sık sık vermeye başlarsa bilki şanzımanın elektronik kartı değişmesi gerekecek dedi ve fiyatını sorduğumda 5000 TL den fazla bilgisini aldım o_O
Gerçekten ELM 327 OBD2 söktükten sonra ne arıza ışığı nede herhangi bir uyarı ışığı yandı.
Kıssadan hisseeee ELM 327 OBD2 cihazını sürekli takılı bırakmayacakmışız.;)

Ozan

Moderator
Arkadaşlar HDC (hill descent system) ile ilgili sorunum hala devam etmekte konuyla alakalı gezmediğim site kalmadı Rus siteleride dahil bir türlü çözüm bulamadım.:(
Olmadık zamanlarda HDC(hill descent system) ışığı kırmızı yanıyor.Birkaç defa yandı stop edip tekrar çalıştırınca sorun yok vites atmalarında falan geçişlerinde sorun olmuyordu.
Dün akşam eve giderken yolda giderken küt diye yine kırmızı HDC(hill descent system) yandı bu sefer viteste atmadı.
Arabayı sağa çekip stop edip tekrar çalıştırdıktan sonra kayboluyor ama Arada bir yine kırmızı HDC(hill descent system) yanıyor ve beni delirtmeye yetiyor.
Ayrıca check lambası yanıyor baktığımda hataya P0700 şanzıman genel arızası veriyor.ELM 327 OBD2 hataları siliyorum HDC(hill descent system) yanana kadar hiçbir sorun yok
Bu konuda fikri olan veya daha önce başına gelen varmı neden kaynaklanıyordur.
HDC röleleri G-sensör ve röleleri esp abs bunlardan bahsedilmekte her ortamda ama net bir çözüm yok veya ben bulamadım.
Bilgisi olan arkadaşları bekliyorum....
Az önce sanayide bilgisayara bağladım TCU da hata P2203 hatasını gördüm
20200505_175153.jpg

Son düzenleme:
Abicim bir de aracın ıcınde söför koltugunun altında hemen sol ayagının altındakı dosemeyı kaldır, oradakı kablo demetlerını tek tek kontrol et ordan koltugun altındakı 4wd ecusuna gıden her kabloyu kontrol et hatta soketı cıkar ecuya bır goz at (koltuğun altında) kurcala ıste oraları gozune carpan fızıksel bır kusur temassızlık oksıtlenme vs olabılır

Adsız.jpg

Disconnected, dirty or fouled spark plugs are common causes for engines that won't start. Spark plugs typically need to be replaced every season or 25 hours of use. You should also check that the spark plug gap is set properly. If your spark plugs look good, problems with your ignition system can also preventing a spark. These can range from a faulty spark plug lead, shorted kill switch or flywheel key damage.

Yabancı sitenin birinde çözüm için böyle bişey yazmışlar.İngilizcesi iyi olan bi arkadaş tercüme ederse daha iyi anlarız sanırım :)

P2203
OBD-II Diagnostic Powertrain (P) Trouble Code For EngineFuel And Air Metering (Injector Circuit Malfunctions Only)Manifold Absolute Pressure/Barometric Pressure Circuit High InputCold Start Injector 1 MalfunctionExhaust Gas Recirculation Sensor B Circuit High

bide şu linki bi inceleyin

Ozan

Moderator
Abicim bir de aracın ıcınde söför koltugunun altında hemen sol ayagının altındakı dosemeyı kaldır, oradakı kablo demetlerını tek tek kontrol et ordan koltugun altındakı 4wd ecusuna gıden her kabloyu kontrol et hatta soketı cıkar ecuya bır goz at (koltuğun altında) kurcala ıste oraları gozune carpan fızıksel bır kusur temassızlık oksıtlenme vs olabılır

Ekli dosyayı görüntüle 150
Kardeşim baktım ancak sorunlu hiçbir şey gözükmüyor.

Ozan

Moderator
bide şu linki bi inceleyin
Erol
Burayı ve birçok HDC ile ilgili gerek bizim sitede gerekse yurtiçi-yurtdışı sitelerde okumadığum kalmadı bahsedilen arıza
Şanzıman içinde bulunan elektronik valf kartındaki N3 hız sensörü ile alakalı bu paylaştığın yazıdada aynı şeyden bahsetmişler oksitlenme olmuş o temizlenmiş sorun çözülmüş.
Ancak bazı durumlarda o sensörler patlak olduğu durumlarıda gördüm ozamanda komple kart değişimine gidilmekte.Yalnız şöyle bir durumda var eğer olurda kart değişimi yaparsam acaba kart değişimi sonrası herhangi bir yazılım atılıyormu yoksa direk kartı takıp devam ediliyormu.Eğerki sadece kart değişimi ise problem yok zaten bizim şanzıman mercedes-benz kart serviste 5-6 bin TL civarı ancak internette 1000-1500 TL civarı kartı temin edip kendim dahi değiştirebilirim.Tek soru kafamdaki kart değişimi sırasında program atılıyormu??
ssnyng.jpg

Abicim işte zaten hız sensoru planet dişlisini 0 rpm okudugu icin, yada tcu kablo demetlerındekı bır problem gozukuyor, sanzımana en son bak derım kablolardan emın olana kadar actırma masrafa gırme

Ekli dosyayı görüntüle 159

Fotolarda ısaretledım o uclara bır bak bır de gelen oraya baglanan kablolara vs kısa devre olabılır B6(kare dalga sinyali), B8(şase), B13(6v) e bırdaha bak ıstersen Az kaldı bulup halledıceksın sen bu ısı :)

Adsız1.jpgAdsız2.jpgAdsız3.jpg

Son düzenleme:

Ozan

Moderator
5 gündür bir sorun yoktu baya baya düzeldi dedim artık ancak bugün ufaklıkların dışarı çıkma yasağı izni çıkmıştı ufaklıkta illaa offroad'a dayaa dayaa 🤣🤣çıkalım baba dedi hadi dedim kırmıyayım çıkalım fazla hard parkur yapmadan ince ince 2-3 saat gezdik.Sonra indik şehire durdum bişeyler yaptırdım ufaklığa geldim bastım marşa hoppp HDC+4x4 ikisi birlikte kırmızı yandı kontağı kapattım 4-5 dak bekledim tekrar bastım marşa hiçbirşey yok 4x4H 4x4L geçirdim sorun yok sanayi tarafındaydım gideyim bir bakayım ne arıza verdi diye bide baktım bu seferde P240D veriyor.4x4 soketlerle alakalı birşey galiba nette öyle deniyor genellikle anlık temassızlık bişiler yaptı heralde
Bu araba aldığım günden beri ömrümü yedi benim 😀
Du bakalım daha neler çıkarcak başıma 🤔

Ekli dosyalar

Ozan

Moderator
Selam Arkadaşlar
Dün sanayideydim arkadaşın dükkana uğramıştım bir baktım lift boşta çektim arabayı lifte kaldırdım girdim altına
Bir kontrol edeyim kabloları falan dedim
Sonrada gördümki 4x4 motorunun kabloları sıyrılmış büyük ihtimalle birbirine arada temas
ediyordu beyinde saçmalıyordu gibime geliyor güzelce yalıtımlarını yaptım orda bulunan soketleri tek tek soküp kimyasalla temizliklerini yapıp toparladım
Bakalım bundan sonra herhangi bir hata verecekmi göreceğiz😉

20200514_181611.jpg

Selam Arkadaşlar
Dün sanayideydim arkadaşın dükkana uğramıştım bir baktım lift boşta çektim arabayı lifte kaldırdım girdim altına
Sonrada gördümki 4x4 motorunun kabloları sıyrılmış büyük ihtimalle birbirine arada temas
ediyordu beyinde saçmalıyordu gibime geliyor güzelce yalıtımlarını yaptım orda bulunan soketleri tek tek soküp kimyasalla temizliklerini yapıp toparladım

Ekli dosyayı görüntüle 187

Bence ondandır abi, değilse bile sağlamlamış oldun maşallah güle güle bin aracına kazasız belasız inşallah

Ozan

Moderator
Selamlar
Beyler enjektör hava kaçırma olayını çözen varmı kronikleşti iyice
pompacıya götürüyorum 1-2 ay iyi daha sonra tekrar tıss tıss tısss araba çalıştığında kaçırmaya başlıyor.
Şuanda 3 nolu enjektör yine herzamanki gibi dibinden hava kaçırmaya başladı.
Buna bir çözüm bulabilecekmiyiz fikri olan varmı?

Ozan

Moderator
Selam Arkadaşlar

Ekli dosyayı görüntüle 187
Arkadaşlar hala HDC sorunum devam etmekte P2203 hatası aldım yine
bugün 2 sefer yandı kırmızı HDC kontağı kapattım açtım düzeldi ancak iyice can sıkmaya başladı hafta sonuda koltuk altındaki TCU ve Şanzıman arasındaki kabloları iyice kontrol edicem kırık kopıiuk kısadevre varmı bakıcam koltuğu söküp dağıtıcam orayıda
Kablolarıda tek tek ölçücem dahada olmadı napıcam bilemiyorum tıkandım kaldım😣
En son şanzıman içindeki kart kalıyor kablolarda bişey yoksa 🤔
Birde bildiğiniz şanzıman okuyan program varmı servisteki tarzda telefona veya pc ye yükleyebileceğim ELM327 ye tel den bağlanıyorum ondada sadece motor ECU daki hataları görebiliyorum Google Play den yüklemediğim app kalmadı bu akşam ama hiçbir şekilde şanzımana ulaşamadım.Sanayide arkadaşımda özel arıza okuyan tablet var ancak heran oraya gidemiyorum en azından telden veya pc den ulaşabileceğim bir program bulursam bu dönemde hatayı siler devam ederim.ECU sorun değil ona bağlanıp silebiliyorumda şanzımana bağlanmak problem şuan😯😢😭

Merhaba,Geçmiş olsun.Ben elm327 yle bırlıkte torque programının full sürümünü kullanıyorum.Yaklaşık 5 senedir kullanıyorum.Bu aracımda dahıl hepsındekı arıza kodlarını okudu ve sildi...

Merhaba öncelikle geçmiş olsun bahsettiğiniz EDC hatası gecen sene Ankaraya giderken bende de yandı aç kapa problem olmadı ama daha sonra kronik bir hal almaya başladı çareyi en sonunda Bursa da oturduğum için Şanzıman cı İsmet Abi de değiştirerek hallettim.Allaha şükür 1 senedir bir sıkıntı olmadı gayet memnunum ve kart değişiminden sonra da bildiğim kadarıyla herhangi bir upgrade ve yükleme olmadı.