Actyon Sports Yükseltme

baturalpoghan

Moderator
Actyon Sports-Kyron-Rexton Yükseltme İçin Her Şey
Arkadaşlar yükseltme konusunda sitede şu ana kadar konuşulmuş birçok şey var, ve yeni arkadaşlar için çok karışık gelmiştir tahminen konular. Buraya bildiğimiz abilerimizden öğrendiğimiz her şeyi yazmaya çalışıcağım.

Bizim araçların güzelliği her üçünün de alt takımları hemen hemen birbirine %99.9 uyuyor. Amörtisör tipleri vs. aynı. Sadece Rexton amörtisörü 1-2 cm daha uzun. Ama şekil olarak hepsi aynı olduğu için Kyron veya Actyon amörtisörünü de takabilirsiniz. Amörtisörlerin yapıları da aynı olduğu için sıkıntı olmaz kesinlikle.

-En uygun yollu araç yükseltme get ile yapılmakta olup, yaya ve araç kupa takozlarının üstüne monte edilebilir. Getler demir, alüminyum, teflon ve polyamid gibi malzemelerden yapılabilir fakat en sağlıklı olanı polyamiddir veya teflondur. Alüminyum ezilebilir, demir çok fazla vurma yapabilir, teflon genelde zor bulunur maliyeti fazladır, bildiğim zaten polyamide yakın bir malzemedir. Piyasada en çok polyamid kullanılır.

Yay geti, yayın en üstünde arabaya bağlandığı yere konur. Ön amörtisör, yayın içindedir beraber çalışırlar, ama arka amörtisör ve yay aynı konumlarda bulunur, bu sebeple arka yaydan yaptığınız her yükseltme arka amörtisörün daha yukarıda çalışmasına sebep olur. Ve bunun da bir sınırı vardır, 5 cmden fazla yükseltmeler amörtisörü patlatabileceği için arka amörtisöre de get yapılabilir. Aracınıza bir zararı olmaz bunu baştan belirteyim, öyle kopma, patlama, bozulma falan olmaz. Getin bir dezavantajı vardır, aracı bacakları (yaylar) üzerine ek ile yükselticeğiniz için belli oranda virajlarda savurmaya sebep olur. Özellikle 5 cmden fazla yay geti yükseltmesi hızlı kullanan bir sürücü iseniz tehlikeli olabilir. Ama dikkatli olduğunuz sürece hiç bir sıkıntı olmaz. Ben aracıma 4'er cm yay geti taktırdım, normaline oranla çok az daha savurgan oldu araba ancak ama memnunum, dikkatli kullanıyorum. Maliyet 800 lira.

Kupa geti uygulamasında ise kupa ile şase arasındaki takozlara takviye getler konur, 5 senelik araçlarda genelde kupa takozları ezilmiş olur bu sebeple onlar da değişir get uygulamasıyla beraber. Otomatik vitesli araçlarda sınır 4 cmdir, sorun otomatik şanzımanın vites sustalarının sorun çıkarmasıdır. 4 cmden fazla yapılmadığı takdirde sıkıntı olmaz. Düz viteslilerde de genel olarak 5 cm'i geçmemelidir savurma ihtimalinden dolayı. Maliyet 600 lira.
İşlemler Maslak Gürcan Oto Ssangyong yetkili servisinde veya Bostancı sanayideki Cafer ustaya yaptırılabilir.

-En orjinal yükseltme de orjinal dobinson yükseltme kitiyle yapılan fakat fiyatı 5000 tl. Tabi ki orjinal olduğu için arabaya uyumu çok iyi. 2 cm kadar da get yapılıyor araca. Gürcan Otodan temin edebilirsiniz. (Şu anda stokta olmayabilir)
Ekli dosyayı görüntüle 3408
Ekli dosyayı görüntüle 3409

Komple yay ve amörtisörle yapılan yükseltmelerde savurma minimum oluyor, yay ve amörtisörler bunu absorbe edebiliyor.

3. Bir Yükseltme şekli de benim tavsiye ettiğim yine Gürcan Otoda yapılan sert helezon yay takviyesi ve amörtisör güçlendirme tekniği. Aracın orjinal amörtisörleri amörtisörcüye gider, komple açılarak yeniden düzenlenir bizim yumuşak amörtisörlerimiz biraz daha güçlendirilir, önceden hazırlanmış daha spor ve biraz daha sert helezon yaylar takılır, bunların esnemesi daha düşük olacağı için araç yükselmiş olacak, bu uygulamayla 7 cm yükselir aracınız. Savurmama ve oturaklılık bakımından iyi bir seçenektir, maliyeti işçilikle ortalama 4000 lira Ve ayrıca 1-2 cm kadar da get takviyesi yapılır 400 lira gibi de o tutar. Standart bir araca yapıldığında ve lastik de eklendiğinde araç 12 cm'e kadar yükselmiş olur

******* Bu yükseltmeyi ben kendi aracıma yaptırdım, getleri önceden taktırmıştım zaten, araçta bir offroad aracında olması gerektiği kadar hafif bir sertlik oluştu, ama emin olun diğer pickuplardan daha iyi durumda halen. Çok oturaklı oldu.

Spacer da almak isterseniz 7025 serisi kaliteli alüminyumdan 5 cm spacer satıyorlar, hem hafif hem de sağlam. 1300-1500 lira civarıdır fiyatı.

Takdir sizin, kafanıza takılan birşey olursa lütfen sorunuz, elimizden geldiğince yardımcı oluruz :) İyi akşamlar

Son düzenleme:

ahmetersin

Moderator
Cevap: Actyon Sports-Kyron-Rexton Yükseltme İçin Her Şey

Kardeşim maşallah çok güzel anlatmışsın olayları. Ailemize bursadan dahil olan abilerimiz yay konusunda farklı alternatiflerde bulabilirler diye düşünüyorum pek tabii isterlerse

SsTeam

Yönetici

Baturalp Canım detaylı güzel bir anlatım olmuş tebrik eder öperem :nazarlik:

baturalpoghan

Moderator

Çok teşekkürler Ahmedim İsmail abim :) Böylelikle aklında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olmuş olduk :)

ahmetkoksal1640

Moderator

Kardeşim maşallah çok güzel anlatmışsın olayları. Ailemize bursadan dahil olan abilerimiz yay konusunda farklı alternatiflerde bulabilirler diye düşünüyorum pek tabii isterlerse
Haklısın biraz araştırılması lazım alternatif bir şey yakalarsak haber veririm nede olsa bu işe yeni merak saldik ama bursa otomotivin merkezi doğru mercii bulursam iyi sonuçlar ortaya çıkar gibi geliyor

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mehmet82

Moderator

Kardeşimiz çok iyi açıklamış.
Fiyat ve termin süreleri yaptırmak isteyen arkadaşla satıcı arasındaki münasebete göre değişiklikler içerebilir.
Bu yazıya değerli bilgilerinizi ve fikirlerinizi ekleyerek en doğru yolu bulmaya çalışa biliriz.
Buradaki tek avantajımız bilik olup çok adet yaptırarak daha uyguna maal etmek veya uğraşmak istemeyen üreticilerin iştahını bir nebze daha kabartmak.
Benim aracım da ön ve arka 4cm get var 18 jant standart araçlara göre 5cm yüksek olmam lazım lakin başka araçlarla yan yana geldiğimizde pek bir fark göremiyorum ya herkes yükseltmiş yada bizim yaylar basmış.
Şu konuya dikkat gürcan otodan 3500-5000tl. alacağınız kit en fazla 5cm yükseltme yapacak gibi bir bilgi kalmış aklımda.
Kit denilen paketin içeriği 4 yay 4 amorsitör.
Şimdi yay ölçülerimiz var, amorsitör nasıl olması gerektiğini biliyoruz istedeğimiz monreolar 3-4 aydır gelmedi bir türlü elinde 1-2 takım olan arkadaş da nedense gözü açıldı önceden sattığı paranın 2 katı para istemeye başladı biz bunun muadilini veya yurt dışından uygun bir paraya getirme imkanımız olursa fahiş fiyatlara gebe kalmayacağız.
gelebildiğimiz nokta bu açıkcası yeni arkadaşların fikir ve yardımlarını bekler sitemizde bu gibi ortak konularda başkalarından kar etme gayemiz olmadığını tekrar belirtmek isterim.
Başka form sitelerinde kurnaz insanların yaptıkları bir takım hikayeler duyduğum için tekrar tekrar belirtmek isterim.
Tek kötü huyumuz alışkanlık yapmamız dost meclisimize girmek kolay ayrılmak zordur.
Saygılar sevgiler.

Son düzenleme:

baturalpoghan

Moderator

Çok doğru yazmışsın Mehmet abim, bizim olayımız dostluk :)
Ekstradan da isteyenlere bu amörtisör ve yaylara ulaşabilecekleri telefon numaralarını verebilirim, isterlerse kendileri irtibata geçer
Bu da aldığım yay teklifi. Yayın tanesi 125 TL + KDV = 147.5 TL yani 150 lira :)

Son düzenleme:

ahmetersin

Moderator

Abilerim bir dip not geçeyim bir önceki mesajımla alakalı; yanlış anlaşılmamışımdır umarım, kimsenin araştırma veya paylaşım mecburiyeti bulunmamakta sadece Ahmet Köksal abinin dediği gibi bursa otomotiv sektörünün can damarı oyüzden o tarz bir cümle sarf ettim.

ahmetkoksal1640

Moderator

Abilerim bir dip not geçeyim bir önceki mesajımla alakalı; yanlış anlaşılmamışımdır umarım, kimsenin araştırma veya paylaşım mecburiyeti bulunmamakta sadece Ahmet Köksal abinin dediği gibi bursa otomotiv sektörünün can damarı oyüzden o tarz bir cümle sarf ettim.
Yanlış anlama veya mecburiyet diye bir şey yok
zaten bu yapılanların konuşulanların hepsi zevk adına hobi amaçlı uğraşlar o yüzden rahat olun bursada herhangi bir bilgi yada parça ihtiyacı olursa iletmeniz yeter öğrenir ulaştırır iz Allâh in izniyle

ahmetkoksal1640

Moderator

Actyon Sports-Kyron-Rexton Yükseltme İçin Her Şey
Arkadaşlar yükseltme konusunda sitede şu ana kadar konuşulmuş birçok şey var, ve yeni arkadaşlar için çok karışık gelmiştir tahminen konular. Buraya bildiğimiz abilerimizden öğrendiğimiz her şeyi yazmaya çalışıcağım.

Bizim araçların güzelliği her üçünün de alt takımları hemen hemen birbirine %99.9 uyuyor. Amörtisör tipleri vs. aynı. Sadece Rexton amörtisörü 1-2 cm daha uzun. Ama şekil olarak hepsi aynı olduğu için Kyron veya Actyon amörtisörünü de takabilirsiniz. Amörtisörlerin yapıları da aynı olduğu için sıkıntı olmaz kesinlikle.

-En uygun yollu araç yükseltme get ile yapılmakta olup, yaya ve araç kupa takozlarının üstüne monte edilebilir. Getler demir, alüminyum, teflon ve polyamid gibi malzemelerden yapılabilir fakat en sağlıklı olanı polyamiddir veya teflondur. Alüminyum ezilebilir, demir çok fazla vurma yapabilir, teflon genelde zor bulunur maliyeti fazladır, bildiğim zaten polyamide yakın bir malzemedir. Piyasada en çok polyamid kullanılır.

Yay geti, yayın en üstünde arabaya bağlandığı yere konur. Ön amörtisör, yayın içindedir beraber çalışırlar, ama arka amörtisör ve yay aynı konumlarda bulunur, bu sebeple arka yaydan yaptığınız her yükseltme arka amörtisörün daha yukarıda çalışmasına sebep olur. Ve bunun da bir sınırı vardır, 5 cmden fazla yükseltmeler amörtisörü patlatabileceği için arka amörtisöre de get yapılabilir. Aracınıza bir zararı olmaz bunu baştan belirteyim, öyle kopma, patlama, bozulma falan olmaz. Getin bir dezavantajı vardır, aracı bacakları (yaylar) üzerine ek ile yükselticeğiniz için belli oranda virajlarda savurmaya sebep olur. Özellikle 5 cmden fazla yay geti yükseltmesi hızlı kullanan bir sürücü iseniz tehlikeli olabilir. Ama dikkatli olduğunuz sürece hiç bir sıkıntı olmaz. Ben aracıma 4'er cm yay geti taktırdım, normaline oranla çok az daha savurgan oldu araba ancak ama memnunum, dikkatli kullanıyorum. Maliyet 600 lira.

Kupa geti uygulamasında ise kupa ile şase arasındaki takozlara takviye getler konur, 5 senelik araçlarda genelde kupa takozları ezilmiş olur bu sebeple onlar da değişir get uygulamasıyla beraber. Otomatik vitesli araçlarda sınır 4 cmdir, sorun otomatik şanzımanın vites sustalarının sorun çıkarmasıdır. 4 cmden fazla yapılmadığı takdirde sıkıntı olmaz. Düz viteslilerde de genel olarak 5 cm'i geçmemelidir savurma ihtimalinden dolayı. Maliyet 600 lira.
İşlemler Maslak Gürcan Oto Ssangyong yetkili servisinde veya Bostancı sanayideki Cafer ustaya yaptırılabilir.

-En orjinal yükseltme de orjinal dobinson yükseltme kitiyle yapılan fakat fiyatı 3500 tl civarı, geçenlerde bir arkadaş arayıp sormuş Gürcan Oto 5000 demiş ama bilmiyorum şu anki durumu nedir, zaten ellerinde tek takım var. Tabi ki orjinal olduğu için arabaya uyumu çok iyi.
Ekli dosyayı görüntüle 3408
Ekli dosyayı görüntüle 3409

3. Yükseltme şekli de benim tavsiye ettiğim şu ana kadar abilerimizden gördüğümüz en düzgün düşük maliyetli yükseltme yolu bu.
Bursa'da bir yay fabrikasından (Sağ olsun Ertuğrul abinin keşfettiği ve öncü olduğu bir yer) ön ve arka yay yaptırılacak. Yaylar genelde 1-2 ay sürede geliyor fakat tanesi 150 liraya mal oluyor. Yani yay takımı 600 lira.
Daha önce Ertuğrul abinin verdiği ölçülerden yararlanıcaz. Bu ölçülerde yaylar arabayı 10 cm yükselticek.

Bunlarla beraber amörtisörlerin mesafeleri yetmeyeceği ve bizim orjinal amörtisörlerin offroad için biraz dayanıksız olduğunu düşünürsek, farklı amörtisörler kullanacağız.
Arka amörtisörler için tanesine 110 dolar ödenerek Monroe Magnum marka Amerikan amörtisörleri kullanılacak. Amörtisörler araçta gerçekten konfor sağlayacak ve mesafeleri fazla olduğu için sıkıntı çıkarmayacak sağlam bir amörtisördür. Özetle takımı 600 lira.

Ön amörtisör için de Monroe D7009 modeli kullanılacak. Bir de standart amörtisör uzatma civatasıyla takviye yapılacak. Bu civatayı aracın kendi amörtisörlerine uygulayamaz mısınız diye sorarsanız, orjinal amörtisörler öyle de kısa kaldığı için olmuyor. Ertuğrul abi patlatmıştı amörtisörü. Civata 20 lira falan. Monroe D7009 takım fiyatı 380 lira, yani ön amörtisör maliyeti 400 lira. (Tek sorun bu amörtisör şu an piyasada biraz zor bulunuyor 1-2 aya da tekrar piyasada rahatça bulunucak.)

Komple kit olarak düşünürsek bunları 600+600+400=1600 lira.
Takılması dışarıda bir ustada yaptırılabilir fakat ben yetkili servisi tavsiye ediyorum. Rica ederseniz bir miktar işçilikle yaparlar. Tahminen 200 lira olabilir ama emin değilim, tahmini söylüyorum.

Komple yay ve amörtisörle yapılan yükseltmelerde savurma minimum oluyor, yay ve amörtisörler bunu absorbe edebiliyor.

Takdir sizin, kafanıza takılan birşey olursa lütfen sorunuz, elimizden geldiğince yardımcı oluruz :) İyi akşamlar
Kardeşim bilgi ve açıklama için çok tşk ederim kafamdaki soruların pek çoğu cvb buldu ama merak ettiğim bursadaki firmadan alınan yaylar ve bulabilirsek şayet monreolarla araç kaç Cm yükseliyor ikincisi ben 5 veya 6 Cm yi aşmak istemiyorum yükseldikçe asfaltan taviz veriyorsun çünkü eğer yayları 5cm için gerekli ölçüde yaptirabilirsem amortisorlerinde değişmesi gerekirmi birde 5cm için amortisör ve yay ölçüleri ne olur fabrikanın bu konuda bilgisi varmıdır çokmu oldum bilmiyorum ama

baturalpoghan

Moderator

Kardeşim bilgi ve açıklama için çok tşk ederim kafamdaki soruların pek çoğu cvb buldu ama merak ettiğim bursadaki firmadan alınan yaylar ve bulabilirsek şayet monreolarla araç kaç Cm yükseliyor ikincisi ben 5 veya 6 Cm yi aşmak istemiyorum yükseldikçe asfaltan taviz veriyorsun çünkü eğer yayları 5cm için gerekli ölçüde yaptirabilirsem amortisorlerinde değişmesi gerekirmi birde 5cm için amortisör ve yay ölçüleri ne olur fabrikanın bu konuda bilgisi varmıdır çokmu oldum bilmiyorum ama

Abi estağfurullah sor tabi, benim yazdığım yay ve amörtisörler 10 cm yükseltiyor.
İstersen o yay firmasını arayıp orjinal yay ölçülerini söyleyip 5 cm yüksekliğe göre bir yay yaptırabilirsin.
Önler 9 sarım, 14mm et kalınlığı, 37cm uzunluğunda
Arkalar 6.5 sarım, 14mm et kalınlığı, 37 cm uzunluğunda

Alper

Moderator

Yanında 7 basamaklı merdiven de lazım araca binmek için :laz-2::laz-2::laz-2:

ahmetkoksal1640

Moderator

Abi estağfurullah sor tabi, benim yazdığım yay ve amörtisörler 10 cm yükseltiyor.
İstersen o yay firmasını arayıp orjinal yay ölçülerini söyleyip 5 cm yüksekliğe göre bir yay yaptırabilirsin.
Tsk ederim bu verdiğin ölçüler orjinal ölçüleri herhalde bunun üzerine 5cm talep edicem peki ama 5cm yükselince amortisorlerinde uzamasi gerekicekmi yoksa orjinali yeterli olurmu bilgin varmı yada tecrübe eden oldumu

baturalpoghan

Moderator

Tsk ederim bu verdiğin ölçüler orjinal ölçüleri herhalde bunun üzerine 5cm talep edicem peki ama 5cm yükselince amortisorlerinde uzamasi gerekicekmi yoksa orjinali yeterli olurmu bilgin varmı yada tecrübe eden oldumu

Abi 4cm gette sıkıntı yaşamadım ben, 5 cm yapan arkadaşlar arka amörtisöre de get taktırdılar, bence amörtisöre uzatma civatası uygulayabilirsiniz

Son düzenleme:

ahmetkoksal1640

Moderator

Abi 4cm fert e sıkıntı yaşamadım ben, 5 cm yapan arkadaşlar arka amörtisöre de get taktırdılar, bence amörtisöre uzatma civatası uygulayabilirsiniz
Eyvallah kardeşim haftaya ilk fırsatta yay mevzusunda bursa firmalarını araştırıcam bilgiveririm tekrar[emoji2]

Freelander

Moderator

4cm yükseltme sonrası lastik ölçüsünü kaça çıkarabildiniz?

10cm kit veya yay amasor degisimiyle olsun şanzıman a zarar vermiyor mu?

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi