Amortisör değişim sonrası devam eden vuruntu sesi

Merhabalar;

2013 Rexton W aracımın amortisörlerini orijinalleri ile değiştirdim.Dört amortisörü de yeniledim.
Çukurlarda, Arka sol taraftan gelen şaside hissedilen bir vuruntu,uğultu karışımı bir ses geliyor.Amortisör değişimi sonrası aracın yoldaki duruşu ve salınımı çok ciddi değişti ama,o vuruntu sesi kesilmedi.Tecrübesi olan var mıdır?

Selamlar.

Aracın butun yürür aksamını komple elden geçirmiş yükseltme yapmis biri olarak şunu belirteyim
Amortisörler yeni demissiniz.
Kontrol etmeniz gereken diğer yerler
Salincak burçları
Z rotlar
Denge mili contaları
Kupa şase contalarında tas var. zamanla kirilabiliyor.
En basit ve en önemlisi fren Kaliper pimleri zamanla gevseme yapiyor.o da her cukurda tikirti yapiyor....
Size sadece gerekli olan uzman birine bunları elle kontrol ettirmeniz.....
Keyifli surusler...

Herkese teşekkür ederim.
Amortisörlerin dördü toplamda 4 Bin 800 TL. tuttu işçilik hariç.Sakarya servis fiyatı.
Bayramdan sonra da tekrar bu durum için gideceğim,yapılanları bildiririm.

Yaptığıniz işlemleri ve sonuçlarını buradan paylaşırsanız gruptaki tüm arkadaslara fayda sağlamış olursunuz....
Keyifli surusler......
Merhaba,

Ancak fırsat bulabildim bu sorunla ilgilenmeye.
Bu vuruntuyu kendime dert edindim.Gitmediğim yer kalmadı rotcusundan,tamircisi,servis,usta şu bu ne varsa...
Her biri ayrı şey söyledi,arka salıncak yağlı burç dediler onda karar kıldık.Dışardan bir (buralarda iyidir) tamirhaneden sipariş ettik onlar da sağ olsunlar arka salıncak yerine ön salıncakları getirtti.Kavga dövüş takmadık,ön salıncaklar da elimde kaldı...parasını önceden verdiğimden.Satarım yada ilerde lazım olur diye tuttum elimde öylece duruyor.

Çözüme geleyim...
Enteresan bir şekilde vaziyeti kendim çözdüm.Ses KRİKO ve ANAHTARINDAN geliyormuş.Öyle bir aklıma geldi açıp bakayım bu mu ses yaptırıyor dedim.Elimle vurdum üzerlerine...resmen ses aracın şasisinde,alt sacında yankılanıyor.Tam olarak duyduğum ses olduğunu anladım.Çıkardım ve şu an sesten kurtuldum.

Şikayet ettiğim durum %90 oranında bertaraf oldu ama tamamen ses yok olmadı.Neredeyse yok oldu ama bazen çok sert çukurlarda vuruntu sesleri geliyor.Ama ya koltuklardan yada camlardan geliyor.Ve bu ses sadece sol tarafta.

Herkese selamlar.

YvzNazli

Moderator
Kriko ve bijon anahtarının etrafını küçük süngerler ile desteklemeniz sesi daha da azaltacaktır. Arka emniyet kemer tokalarına da kılıf takarsanız ordaki sesi de kesersiniz. Camlardan kolay kolay ses gelmez sesin büyük çoğunluğu arka koltuklardan gelir. Arkada biri otururken ses genelde gelmez. Koltukları bir tık yatık konuma alırsanız o seste bir miktar azalır. Yürürken arkadan gelen bir ses var ise Rexton W için ilk olarak diferansiyel şase bağlantısına bakmalısınız çok zayıf 2 ayak var yerinden oynadığı zaman saçma sapan sesler yapar. Biz vakti zamanında yerine getirip punta artırmıştık. Geç kalınırsa iş diferansiyel dağıtmaya kadar gider. Kontrol etirmenizde fayda var.

Kriko ve bijon anahtarının etrafını küçük süngerler ile desteklemeniz sesi daha da azaltacaktır. Arka emniyet kemer tokalarına da kılıf takarsanız ordaki sesi de kesersiniz. Camlardan kolay kolay ses gelmez sesin büyük çoğunluğu arka koltuklardan gelir. Arkada biri otururken ses genelde gelmez. Koltukları bir tık yatık konuma alırsanız o seste bir miktar azalır. Yürürken arkadan gelen bir ses var ise Rexton W için ilk olarak diferansiyel şase bağlantısına bakmalısınız çok zayıf 2 ayak var yerinden oynadığı zaman saçma sapan sesler yapar. Biz vakti zamanında yerine getirip punta artırmıştık. Geç kalınırsa iş diferansiyel dağıtmaya kadar gider. Kontrol etirmenizde fayda var.
Teşekkür ederim.
Puntalama işine bakacağım.Koltuk yada kapı içleri...Koltuk olduğu da kesin ama ne yaptıysam sallantısını kesemedim.Bağlantılara geçen pençe benzeri kıskaçlar var,sanırım gevşek tutuyor.