Antifiriz / ANTI-FREEZE

Alper

Moderator
İyi Günler Sayın Tim.

Üreticinin tavsiye ettiği SYC-1025 Mavi Organik Asit Tip (OAT) antifiriz ve Kırmızı antifiriz arasındaki farkı araştırdığımda
Kırmızı'nın Mavi'den daha Gelişmiş olduğunu gördüm.

Bu konudaki yorumlarınız, fikirleriniz nedir?

Saygılar.

toranaga

Moderator
Benim aracın antifirizi kırmızı idi fakat kış bakımında Ankara YMY'de antifirizi değiştirttiğimde yeşil koymuşlar. Renkleri koruma ısı derecesini ifade ediyor diye biliyorum

Kırmızı kışlık, mavi yazlık antifriz. turan abinin dediği gibi mevsim koşullarına göre, donma noktasına göre renkleri değişiyor.

Alper

Moderator
Kırmızı kışlık, mavi yazlık antifriz. turan abinin dediği gibi mevsim koşullarına göre, donma noktasına göre renkleri değişiyor.

Renkleri içindeki kimyasalları ve bileşenleri belirtiyor.
Yeni nesil motorlarda ve radyatördeki malzemelere zarar vermemek adına uygun renk(kimyasallı) antifirizi koymak gerekiyor.
Donma noktası -35'den -50'lere kadar düşüyor. Kaynama noktası ise 130-150 santigrat dereceye kadar çıkıyor.
Minimum 2 yıl kullanım ömürleri var. (Yaz-Kış)

Cam suyuyla karıştırmayalım. Onlarda yazlık-kışlık / kırmızı-mavi renklerde.

ali

Moderator
İyi Günler Sayın Tim.

Üreticinin tavsiye ettiği SYC-1025 Mavi Organik Asit Tip (OAT) antifiriz ve Kırmızı antifiriz arasındaki farkı araştırdığımda
Kırmızı'nın Mavi'den daha Gelişmiş olduğunu gördüm.

Bu konudaki yorumlarınız, fikirleriniz nedir?

Saygılar.

Bugün anti-friz konusuna biraz göz attım da, konu göründüğünden çok daha karışık.
Anti-friz denilen sıvı Ethylene glycol + katkılardan oluşuyor. Anti-frizi anti-friz yapan madde,
Ethylene glycol, yani suyun donma ve kaynama noktasını değiştiriyor.
Katkıların görevi ise korozyonu önlemek + renk veren boya katkıları, daha başka amaçları da olabilir.

Anti-frizlerin sınıflandırması içinde bulunan katkılara göre yapılmış. Ayrıca VW/Audi grubunun kendi sınıflandırması var (G11, G12, G12+ gibi)

1- IAT (Inorganic Acid Technology) Anti-frizler : Bu sınıfa geleneksel, yada eski tip denilebilir. Bunların içindeki katkılar phosphate, nitrate, nitrite and silicate tabanlı katkılar.
VW sınıflandırmasında G11 olarak geçiyor. Sarı, yeşil (US) veya mavi (UK) renklerde olabiliyor. Bakır ve pirinç radyatörlerde kullanım için uygun. Daha kısa ömürleri var (2 yıl ).

2- OAT (Organic Acid Technology) Anti-frizler : Yeni nesil katkılarla üretilmiştir. Daha uzun ömürlü (5 yıl) . Alüminyum radyatörler için uygun ama bakır ve pirinç için kulanılmıyor.
VW sınıflandırmasında G12 / G12+ bu grupta oluyor. Pembe ,turuncu yada kırmızı renklerde olabiliyor.

3- HOAT (Hybrid Organic Acid Technology) Anti-frizler : Buda yeni nesil hibrit tip ani-friz. Uzun ömürlü ve alüminyum radyatörlerle uyumlu.

Genel olarak IAT ile OAT cinsleri birbirine karıştırılarak kullanılmamalı.

Ssanyong araçlarımızda her ne hikmetse rengi mavi ancak cinsi OAT olan anti-friz kullanılmış. Bu da bence karmaşaya yol açıyor çünkü mavi renkli anti-frizler daha çok IAT cinsinde oluyor.

Bilgileri internetten değişik kaynaklardan okuyarak bir sentezini yapmaya çalıştım. Umarım faydası olur.

Son düzenleme:

ali

Moderator
Anti-Freeze değişimininin nasıl yapıldığına ilişkin bir video. Aynı zamanda direksiyon hidroliğini de değiştiriyorlar.

Kyron için kaç litre antifiriz kullanılması gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim abi peki bunu %50 su %50 antifiriz olarakmı dolduruyoruz

Alper

Moderator
Ben 70 antiftiriz 30 su koydum sonradan su ilavesi yaparım diye. Ama maşallahı vardı eksiltme hiç olmadı. Biraz da donma değil de kaynama noktasını iyileştireyim diye antifirizi daha fazla koydum hocam. İdeali 50 50.

ali

Moderator
Teşekkür ederim abi peki bunu %50 su %50 antifiriz olarakmı dolduruyoruz

Geçenlerde ben antifriz değişimi yaptım. Şöyle anlatayım , benim aracımda kapasite 8.5 L olarak yazıyordu .
Radyatörün altında boşaltma musluğı var açıyorsunuz ancak yarısı boşalıyor , 4 - 5 litre civarı . Geri kalan motor
bloğunda ve hortumalarda falan onları boşaltamadım. Motor bloğu üzerinde tapalar var deniyor ama onları
açmak istemedim. Neticede boşalttığım kadar saf su ekleyip aracı biraz kullandım. Tekrar boşalttım.
Bu işlemi 2-3 kere tekrarlayınca sistemi tamamen eski antifirizden temizlemiş oldum. Son boşaltmadan
sonra 4 litre antifiriz döktüm , kalanını suyla tamamladım. Böylece 50 - 50 karışım olmuş oldu. Yani
baştan antifrizi suyla karıştırıp dökmedim .

Son düzenleme:
Ben 70 antiftiriz 30 su koydum sonradan su ilavesi yaparım diye. Ama maşallahı vardı eksiltme hiç olmadı. Biraz da donma değil de kaynama noktasını iyileştireyim diye antifirizi daha fazla koydum hocam. İdeali 50 50.
Teşekkür ederim abi

Geçenlerde ben antifriz değişimi yaptım. Şöyle anlatayım , benim aracımda kapasite 8.5 L olarak yazıyordu .
Radyatörün altında boşaltma musluğı var açıyorsunuz ancak yarısı boşalıyor , 4 litre civarı . Geri kalan motor
bloğunda ve hortumalarda falan onları boşaltamadım. Motor bloğu üzerinde tapalar var deniyor ama onları
açmak istemedim. Neticede boşalttığım kadar saf su ekleyip aracı biraz kulallandım. Tekrar boşalttım.
Bu işlemi 2-3 kere tekrarlayınca sistemi tamamen eski antifirizden temizlemiş oldum. Son boşaltmadan
sonra 4 litre antifiriz döktüm , kalanını suyla tamamladım. Böylece 50 - 50 karışım olmuş oldu. Yani
Teşekkür ederim

Merhabalar, biraz konuyu hortlatıyor olacağım ancak bu konuyla alakalı yeni başlık açarak da kalabalık yapmak istemedim.

Aracın antifrizini değiştireceğim bu kırmızı-mavi muhabbetinde arada kaldığımdan bir seçim yapamadım, danışmak istedim. Araç üzerinde şu an mavi antifriz olduğu için aşağıdaki ürünler arasında kaldım, riske de atmak istemedim. Ayrıca yakın zamanda değişim yapan arkadaşlar varsa onların da marka model önerilerine açığım, teşekkürler.

ali

Moderator
Bende 2016 yılında yazdığım yukarıdaki mesajı okuyarak hafızamı tazeledim.
Dostum renginde ziyade alacagin ürün Organik Asit Teknolojisi (OAT) ibaresi olması önemli .
Ben o tarihte değişim yaptım, kullandığım antifiriz Mobil advanced antifreeze idi, fiyat biraz pahalı
ama bugünü kadar bir sorun yaşamadım 4 yıl olmuş.

Bende 2016 yılında yazdığım yukarıdaki mesajı okuyarak hafızamı tazeledim.
Dostum renginde ziyade alacagin ürün Organik Asit Teknolojisi (OAT) ibaresi olması önemli .
Ben o tarihte değişim yaptım, kullandığım antifiriz Mobil advanced antifreeze idi, fiyat biraz pahalı
ama bugünü kadar bir sorun yaşamadım 4 yıl olmuş.
Çok sağ olun hocam bilgilendirmeniz ve öneriniz için, daha şimdiden - 3, - 5 civarına indiğimizden bir an evvel kaliteli bir ürünle halletmem gereken bir konuydu, yukarıda da renk muhabbeti geçtiğinden OAT olduğunu bilsem de bilen birine danışmadan riske atmak istemedim. Çok sağ olun tekrardan iyi günler.

naçizane denemem

ali

Moderator
Radyatörün altında boşaltma musluğı var açıyorsunuz ancak yarısı boşalıyor , 4 - 5 litre civarı . Geri kalan motor
açmak istemedim. Neticede boşalttığım kadar saf su ekleyip aracı biraz kullandım. Tekrar boşalttım.
Pazar günü antifriz değişimi yaptım , en son 2016 yılında yapmıştım yukarda yazdığım gibi. Aynı ürünü kullandım mobil antifreeze advanced 5 Lt. Arkadaşlar her 5 yılda bir değişim gerekiyor bilginiz olsun. Bir çok insan söyle bir yanılgıya düşüyor . Ölçüm -30 gösterdi değişime gerek yok diyor. Ama bu yanlış çünkü donmaya karşı koruma sağlasa da korozyon önleme yetisini 5 yılda yitiriyor. Her 5 yılda bir tamamen yenileyin.

ben 150 k bakımında antfriz değişmek istediğimi söyledim problem olmaması haricinde değişmiyoruz gerek yok dedilerdi 😂😂 ancak ben komple sistemdeki suyu ilk fırsatta değişeceğim iyi biyer bulursam. neden iyi biyer diyorum pek uğraşmak istenmeyen bi iş gözlemlediğim kadarıyla