Hayırlı Bayramlar

SsTeam

Yönetici
Hayırlı Bayramlar Sıkılmadan Okuyalım Lütfen.

Her geleneğin ve kalıplaşmış ritüelin genellikle bilinen bir Zahiri ( görünen, açık) bir de Bâtıni (gizli, görünmeyen) manası vardır. Sadece İslam değil her dinde ve hatta gelenekte günümüze gelene kadar kendinden yüce olan bir güce adak vermek mevcuttur. Bu güç ise herkese göre değişir.

“İslam’da Emir ve Yasakların Hikmeti” kitabında dini terim olarak kurbanın açıklaması şu şekilde. “Allah’a yakınlık sağlamak niyetiyle belli özelliklere sahip hayvanın ibadet maksadıyla kesilmesi demektir. Kurban kesmenin biri ruhi-manevi diğeri sosyal ve insani olmak üzere iki yönlü hikmeti üzerinde durulabilir. Kurban çok eskilere dayanan bir geleneğe sahiptir. Kurban can da dâhil olmak üzere inanmış bir kimsenin bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun işaretidir”.

Yani aslında bakınca tüm ilahi dinlerde ve geçmişteki kültürlerde adak adamak bir şeylerden fedakârlık etmek anlamına geliyor. Kurban hayvanlarına bakılınca genelde etinden, sütünden faydalanılan değerli hayvan türleri olduklarını görürüz. Vahşi veya işe yaramayan hayvan değillerdir. Yani kişi maddi olarak sahip olduğu değerli hayvanını genellikle fakirleri doyurmak maksadı ile yaradan yolunda feda etmektedir.

Gelin batıni ( gizli) anlamına bir bakalım. Feda etmek dedik. Bu sadece maddi değer olmasa gerek. Nefs’den yani ego’dan ve hiç doymadığından, hep daha fazla istediğinden bahsetmiştim. Eğer kurban bir şeyden fedakârlık etmekse neden ayrıca bu bayram kendimizde beğenmediğimiz, nefsimizden yani egomuzdan gelen bir şeyi kurban etmiyoruz? Gelin bu bayram bir değişiklik yapalım ve içe dönelim. Daha önce değindiğimiz gibi. “ Sen değiş dünyan değişsin”.

Yanlış olduğunu, size maddi veya manevi zararı olduğunu bildiğiniz halde nefsinizin hoşuna giden ve bırakamadığınız neler var? Bu bayram küçük veya büyük bunlardan birine son verelim mi? Tabi ki biz ermiş değiliz, peygamber değiliz. Dünyevi kimliğimizi ve egomuzu tamamen bırakamayız. Ama bir yerden başlayalım. Mesela sigara, alkol, çok yemek, çok uyumak, çok televizyon seyretmek, çok bilgisayar oyunu oynamak, paranın kölesi olmak, kıskançlık, dedikodu veya size zarar verdiğini düşündüğünüz herhangi bir alışkanlığınız olabilir. Hem bunu yapmak kendimize olan saygımızı ve öz güvenimizi yükseltip çifte bayram yaşatabilir.

Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir bayram diliyorum.
 
Son paragrafa göre iyi durumdayim sanirim. Asla dedikodu yapmam yanimda yapilsa dinlemem engel olmaya çalışırım. Uyumayi hiç sevmem. Sigara içmiyorum ama alkol arada alırım. Yemegim 2 öğündur fazla yemem aksam 6 7 den sonra ac olsamda yemem. Yaklasik 4 5 aydir tv izlemiyorum haberlere internetten bakiyorum oncesindw de tv2 de kelime oyunu ve yalan dunyanin eski bolumlerini izlerdim:) haber Tartisma programlari son derece bos geliyor survivordan da nefret ederm :) ama bilgisayarda gta call of duty hitman battlefield assasins creed tarzi oyunlar favorimdir basina oturursam affetmem :) kiskanclikla hic işim olmaz cevremde cok iyi bilir, parayla desen kölesi degilim oldugu an ihtiyaca göre acimam harcarım :)

Bunlardan iyi olmayan oncelikli olarak alkol ama onu da bırakırmiyim bilmiyorum zaten keyfi içiyorum :))))

Herkese iyi bayramlar
 

Üst