SsangYong Team Bir Bilene Sorun.

valla bulmam gerek bu her neyse..bana direk usta adresi verebilirmisinniz nokta atışı yapabilecek....bu tip araçların ecusuna giren yazılımı ve aracı tanıyan düzeltecek biri?????

Son düzenleme:

Alper

Moderator
Abi Bosch'un sitesinde bu şekilde yazıyor >>> http://tr.bosch-automotive.com/tr/parts_and_accessories/engine_systems_1/gasoline_1/lambda_sensor_1/lambda_sensor_2

Minimum çaba ile maksimum yarar: Her servis bakımı yapıldığında, düzenli olarak her 30.000 km'de oksijen sensörü de kontrol edilmelidir. Eskimesi durumunda, oksijen sensörünün değiştirilmesi gerekir.

Benim bildiğim bu sensörün ömrü 120 000 km normal şartlarda veya 15 yıl'dır tabi bu normal şartlarda bu sensörün arızasında araç rölantide titreme yapar.Devir dalgalanması olur. Nedense genellikle LPG'de olmamakta araç rölantide iken LPG'den benzine alın.Devir saatinde dalgalanma görüyorsanız değişmesi gerekmektedir. Bazen araç fazla zorlandığında bu sensör kafayı yer araç sürekli stop eder. mesela DYNO testinden sonra bu durum ortaya çıkar genellikle. Ekspertiz'ci arkadaşlar varsa onların başından geçmiştir bu olay. Musso için https://mobilotoservis.com/oksijen-lambda-sensoru/bosch-0258986505-p Bunu tavsiye ederim...

Sensör değiştikten sonra inceleyin bu şekillerden biri var ise diğer sistemleride kontrol etmekte fazda var yoksa yeni sensör de kısa sürede arızalanacaktır.

Burayı inceleyin

http://aa-boschap-tr.resource.bosch.com/media/__tr/parts/tr/gasoline/bosch_tips_-_lambda_sensor_fault_detection.pdf

Abim şuan Afyondayım İstanbulda olsam beraber hallederdik :)

Umarım sorununuz kısa zamanda çözüme ulaşır.

İyi geceler

Son düzenleme:
Abi Bosch'un sitesinde bu şekilde yazıyor >>> http://tr.bosch-automotive.com/tr/parts_and_accessories/engine_systems_1/gasoline_1/lambda_sensor_1/lambda_sensor_2

Minimum çaba ile maksimum yarar: Her servis bakımı yapıldığında, düzenli olarak her 30.000 km'de oksijen sensörü de kontrol edilmelidir. Eskimesi durumunda, oksijen sensörünün değiştirilmesi gerekir.

Benim bildiğim bu sensörün ömrü 120 000 km normal şartlarda veya 15 yıl'dır tabi bu normal şartlarda bu sensörün arızasında araç rölantide titreme yapar.Devir dalgalanması olur. Nedense genellikle LPG'de olmamakta araç rölantide iken LPG'den benzine alın.Devir saatinde dalgalanma görüyorsanız değişmesi gerekmektedir. Bazen araç fazla zorlandığında bu sensör kafayı yer araç sürekli stop eder. mesela DYNO testinden sonra bu durum ortaya çıkar genellikle. Ekspertiz'ci arkadaşlar varsa onların başından geçmiştir bu olay. Musso için https://mobilotoservis.com/oksijen-lambda-sensoru/bosch-0258986505-p Bunu tavsiye ederim...

Sensör değiştikten sonra inceleyin bu şekillerden biri var ise diğer sistemleride kontrol etmekte fazda var yoksa yeni sensör de kısa sürede arızalanacaktır.

Burayı inceleyin

http://aa-boschap-tr.resource.bosch.com/media/__tr/parts/tr/gasoline/bosch_tips_-_lambda_sensor_fault_detection.pdf

Abim şuan Afyondayım İstanbulda olsam beraber hallederdik :)

Umarım sorununuz kısa zamanda çözüme ulaşır.

İyi geceler

Verdiğin bilgiler çok yararlı kardeşim...teşekkür ederim...gerekirsede senin memlekete gelir çay çorba içerken bakarız :))))

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

arkadaşlar çıldırıcam....kelebek değiştim....dalgalanma bitti bu seferde inanılmaz bi rolanti yüksekliği var...motor ısındıktan sonra 1500 devirlere kadar çıkıyor...d iken düz yolda gaza basmadan 40 km lere kadar çıkıyor hız...malum istanbul trafiği ...dur kalklarda şanzıman inanılmaz zorlanıyor gereksiz yere..bunu nasıl normal değerlere indirebilirim ....lütfen istanbulda bir usta tavsiyesi yapabilirmisiniz..cafer ustama gidicem ama çok yoğun diye tahmin ediyorum...
birde hangi program bu araca giriyor....bostancıda kelebek için anv serviste boğaçhan usta var..bu aracın beynine girmeden net bir şey söylenemez dedi...bilgisi olan lütfen paylaşsın ALLAH rızası için.....
iki deişik ustanın girdiği verileri paylaşıcam....resimlerle.....

:apologetic::apologetic::apologetic::apologetic::apologetic::apologetic:

Son düzenleme:

Alper

Moderator
Şuan dalgalanma olayı bitti sadece yüksek rölanti devri problemi başladı sanırım. Bu; gaz teli gerginliğine benziyor hocam. Herhangi bir servise veya usyçtaya gidin gaz telinin gerginliğini kontrol ettirin parça değişiminden önce.

Freelander

Moderator
gaz kelebeğinin tel kısmını yazdım, kontrol etmek zor değil, kolayca yapabilirsiniz.
lpg ustası bilgisi de verdim, sorunu tespit edince sizi bildiği biyere de yonlendirir illaki.

boğaz kelebeği değişince, senkronizasyon gerekiyor olabilir, beyin yoluyla yapılabiliyor bu rolanti ayarı.
musso da ob2 varmı bilmiyorum, suzukide kelebek sökülüp temizlendiğinde yazılımla senkron yaptırıyolardı.

gaz teli değil kesinlikle bence...çünki rolanti geriletmek için gaz mekanizmasında hiç bir yer kalmamış ....sonuna gelmiş....şöyle anlatayım...gaz telinin bulunduğu başlı olduğu yeri yukarı doğru öekince devir yükseliyor ya,tam tersi tarafa itincede gerilemesi gerek devrin....işte o gerilemesini engelleyen pir pim var...o sonda...merak ettiğim şu var...bu motorda adaptasyon varmıdır?

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar

Bugün bostancı sanayi sitesinde cafer usta yi ziyaret edip çayını içip sohbet ettik kendisi sağolsun çok mutavazi ve misafir Perver bir arkadaşımız.

Ssangyong ve Mucit ürünleri hakkında konuştuk sitemizde (Bir Bilene Sorun) veya (Bir Ustaya Sorun) diye bir bölüm açıp sorulan sorulara cafer usta musait olduğu zamanda cevapliyacak.

Sitemizin ve Cafer ustamızın desteği ile artık yaşamış olduğumuz sorunları daha kolay ve uygun fiyatlara çözebilecek.

Hayırlı olmasını dilerim.

Merhaba arkadaşlar

Bugün bostancı sanayi sitesinde cafer usta yi ziyaret edip çayını içip sohbet ettik kendisi sağolsun çok mutavazi ve misafir Perver bir arkadaşımız.

Ssangyong ve Mucit ürünleri hakkında konuştuk sitemizde (Bir Bilene Sorun) veya (Bir Ustaya Sorun) diye bir bölüm açıp sorulan sorulara cafer usta musait olduğu zamanda cevapliyacak.

Sitemizin ve Cafer ustamızın desteği ile artık yaşamış olduğumuz sorunları daha kolay ve uygun fiyatlara çözebilecek.

Hayırlı olmasını dilerim.

Selamlar 2008 kyron aracımı site içerisindeki tavsiyelere istinaden Cafer ustaya götürdüm son 3 gündür Trabzon'dan sipariş ettiği TCU nun gelmesini bekliyoruz toplamda 10 gündür araç orda bu süre zarfında yapılanlar
1-Motor yağı ,hava ,polen v.s filtreleri
2-Tork konvektör revize
3-Gösterge paneli(çıkma) değişim
4-Fren değişim
5-Motor beyni yazılım yenileme
6-Sol dikiz ayna tamiri
7-Şanzıman revizyon(Bunun gerekçesini bilmiyorum ? Karıştırdı herhalde😀)
8-Ön kaldırma ,dengeye alma